Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wójt Bań Mazurskich prawomocnie uznany kłamcą lustracyjnym

Urząd Gminy w Baniach Mazurskich. Fot. Łukasz Węglewski

Wójt gminy Banie Mazurskie Ryszard Bogusz musi zrezygnować z urzędu w związku z prawomocnym wyrokiem uznającym go za tzw. kłamcę lustracyjnego. Uchwała w sprawie wygaszenia mandatu wójta została podjęta prawidłowo – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

NSA podtrzymał decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, który odrzucił skargę wójta na uchwałę rady gminy. Tym samym NSA oddalił skargę kasacyjną, którą wniósł wójt.

Wójt Ryszard Bogusz zapowiedział, że jeszcze dziś złoży pismo do rady gminy, w którym poinformuje o rezygnacji z urzędu. Zastrzegł jednak, że nie zgadza się z wyrokiem w sprawie lustracyjnej.

Po prawomocnym orzeczeniu NSA wojewoda wystąpi do premiera, by ten wskazał osobę, która do wyborów samorządowych będzie pełnić funkcję wójta.

W marcu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał, że wójt Bań Mazurskich złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, bo nie napisał w nim, że pracował dla potrzeb zwiadu Wojsk Ochrony Pogranicza. Uznając wójta za kłamcę lustracyjnego, białostocki sąd okręgowy orzekł wobec niego 4-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych i utratę na ten czas prawa wybieralności m.in. do Sejmu i Senatu i samorządu. Wyrok utrzymał we wrześniu ubiegłego roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Samorządowiec i jego pełnomocnicy argumentowali w postępowaniu sądowym, że nie pracował on etatowo w zwiadzie WOP, a jedynie – jako oficer w strażnicy granicznej – na jego rzecz wykonywał zlecone zadania związane z ochroną granicy.

Po uprawomocnieniu się wyroku, rada gminy podjęła uchwałę w sprawie wygaszeniu mandatu wójta. Ten jednak zaskarżył uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. WSA oddalił skargę wójta uznając uchwałę rady za zgodną z prawem. Na to orzeczenie wójt złożył skargę kasacyjną do NSA, który także ją oddalił. (kan/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Banie, kłamca, lustracyjny
​Wójt Bań Mazurskich prawomocnie uznany za kłamcę lustracyjnego

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał orzeczenie sądu pierwszej instancji. W marcu białostocki Sąd Okręgowy uznał, że wójt Ryszard B. złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. Uznając...

Zamknij
RadioOlsztynTV