Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojskowi z Braniewa wezmą udział w polsko-amerykańskich ćwiczeniach

Fot. M. Stankiewicz

Braniewscy żołnierze szykują się do polsko-amerykańskich ćwiczeń wojskowych DEFENDER-Europe 20 Plus. Manewry zaczną się na początku czerwca na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Weźmie w nich udział 6 tysięcy żołnierzy, ponad 100 czołgów i 230 wozów bojowych. Także tych z 9. Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa. Braniewscy pancerniacy będą w tych ćwiczeniach pełnić rolę wrogich wojsk. Do Drawska zabierają przede wszystkim ciężki sprzęt – bojowe wozy piechoty i czołgi PT 91. Tym razem to batalion piechoty zmechanizowanej i BWP – będą w roli głównej.

Żołnierze trenują i przygotowują się do wspólnych ćwiczeń, które potrwają dwa tygodnie. Wszystko zacznie się 5 czerwca. Kawalerzyści z Braniewa będą wspierać inne jednostki Wojska Polskiego – żołnierzy z 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej i 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. W trakcie ćwiczenia sprawdzona zostanie zdolność współpracy polskich i amerykańskich żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej.

DEFENDER-Europe 20 Plus początkowo miało być przeprowadzone w maju. Przeszkodziła w tym epidemia. O jego organizacji zdecydowali wspólnie Ministerstwo Obrony Narodowej i Departament Obrony USA. Ćwiczenie zostanie przeprowadzone z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych. Sprzęt i żołnierze 9. Brygady Kawalerii Pancernej wyruszą koleją z Braniewa do Drawska pod koniec maja.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, żołnierze, Braniewo
Rozpowszechniają wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym. Żołnierze WOT z regionu wyróżnieni

Siedmioro żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostało odznaczonych medalami za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Są one przyznawane m.in. za wybitne działania w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV