Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewódzki Konserwator Zabytków: dworzec główny to dzieło, które nie wyróżnia się żadną oryginalnością

Dariusz Barton/Fot. Agnieszka Podbielska

„Olsztyński dworzec główny to dzieło typowe dla swojej epoki, które nie wyróżnia się żadną oryginalnością”. Tak w Porannych pytaniach swoją decyzję o odmowie wpisania obiektu do rejestru zabytków komentował Dariusz Barton, Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Ponowna decyzja o tym, żeby nie wpisywać olsztyńskiego dworca głównego do rejestru zabytków została podjęta po wielomiesięcznej, merytorycznej pracy – przekonywał gość Marka Lewińskiego.

Przeanalizowaliśmy wartości architektoniczne, przestrzenne dworca. Porównywaliśmy go z innymi realizacjami w Polsce, powstałymi w tym samym czasie. Doszliśmy do wniosku, że jest to obiekt standardowy, typowy. Jest to dzieło architektury, ale typowe dla swojej epoki – przeciętne i nie wyróżnia się żadnym nowatorstwem, oryginalnością.

Urząd Ochrony Zabytków musiał ponownie zająć się sprawą olsztyńskiego dworca, bo zobligowało go do tego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od pierwszej decyzji odwołały się bowiem stowarzyszenia, które wnioskowały o wciągnięcie obiektu na tę listę.

Prowadząc drugie postępowanie mieliśmy już pierwsze stanowisko ministerstwa, które wytknęło nam pewne „błędy”. Określiliśmy bardzo wyraźnie, co jest przedmiotem postępowania. Bardzo dokładnie uzasadniliśmy, dlaczego coś wpisujemy do rejestru zabytków, a czemuś odmawiamy. Mamy nadzieję, że teraz całe to postępowanie nie jest obarczone żadnym błędem formalnym, a merytorycznie jest w sposób spokojny, rozsądny, wyważony uzasadnione.

Wpisania dworca do rejestru zabytków domagały się trzy stowarzyszenia: Forum Rozwoju Olsztyna, Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków. Forum Rozwoju Olsztyna już zapowiedziało ponowne odwołanie się od decyzji. To oznacza, że kolejny raz sprawa trafi do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort jest bowiem drugą instancją w tego typu sprawach.

Niezależnie od tych decyzji – PKP wybrało już firmę, która zaprojektuje nowy dworzec. Spółka zrobiła to po raz drugi, bo poprzedni konkurs zakwestionowało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Posłuchaj Porannych pytań

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Podbielska za M. Lewiński

Więcej w decyzja, Dworzec Główny, wojewodzki konserwator zabytków
Zamieszanie wokół rewitalizacji zamku w Działdowie. „Część rozwiązań technicznych wprowadzono inaczej, niż zakładał projekt”.

Obiekt, który po rewitalizacji na początku września oficjalnie zaprezentowano mieszkańcom nie wprawia w zachwyt części radnych. A chodzi o informacje zamieszczone w lokalnej prasie o tym,...

Zamknij
RadioOlsztynTV