Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojciech Maksymowicz: Mamy niedostatek lekarzy, ale nie jest on tak dramatyczny, jak w przypadku pielęgniarek

Fot. A. Chmielewska

W województwie warmińsko-mazurskim możemy skupić się na czystym przemyśle, który da wiele miejsc pracy – przekonywał w Porannych pytaniach Radia Olsztyn prof. Wojciech Maksymowicz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Turystyka medyczna jest wielką szansą dla województwa – uważa prof. Maksymowicz:

To jest wielka szansa czystego rozwoju wspaniałego przemysłu turystycznego, rodzaju wyrafinowanej usługi, gdzie potrzeba fizjoterapeutów, rehabilitantów, których można szkolić na uniwersytecie, w olsztyńskiej szkole i w paru innych miejscach.

Mamy niedostatek lekarzy, ale nie jest on tak dramatyczny jak w przypadku pielęgniarek – dodał wicemister.

W przypadku lekarzy chodzi głównie o alokację. To znaczy wiadomo, że w Warszawie jest prawie 40 na 10 tysięcy mieszkańców. W Olsztynie jest 14. Są jednak i takie miejsca, gdzie jest 11 – jak Zielona Góra. Oczywiście są pewne dysproporcje w kraju i trudno je przewalczyć. Natomiast w tej chwili znacznie wzrosło kształcenie. Będzie prawie o połowę więcej absolwentów w przeciągu najbliższych 5 lat. Ale znacznie dramatyczniej jest jeśli chodzi o pielęgniarki. I tutaj rzeczywiście musimy znacznie rozszerzyć kształcenie.

Prof. Wojciech Maksymowicz podkreślał, że niedobór pielęgniarek widać przede wszystkim we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, dlatego kształcenie należałoby wzmocnić np. w Ełku i Giżycku. W jego ocenie powinno się stworzyć tam nowe szkoły powiązane z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Wojciech Maksymowicz otwiera listę PiS w okręgu „olsztyńskim”, który obejmuje centralną i wschodnią część województwa. Z kolei liderem Koalicji Obywatelskiej w okręgu „olsztyńskim” jest Janusz Cichoń. Listę PSL-u otwiera Urszula Pasławska, Konfederacji Piotr Lisiecki, SLD Marcin Kulasek, a Skutecznych Paweł Abramski.

Posłuchaj całej rozmowy Marka Lewińskiego z Wojciechem Maksymowiczem

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w medycyna, lekarze, pielegniarki
Problemy szpitala powiatowego w Mrągowie. Brakuje lekarzy, pielęgniarek i położnych. Przedłuża się też remont pediatrii i porodówki

W szpitalu powiatowym w Mrągowie wciąż brakuje personelu, dlatego oddziały dziecięcy, noworodkowy i trakt porodowy wciąż są zamknięte - poinformował zarząd placówki. Dodatkowo trwa tam remont....

Zamknij
RadioOlsztynTV