Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojciech Kossakowski: Jesteśmy zdecydowani dokonać zmian w wymiarze sprawiedliwości, bo Polacy tego potrzebują

Wojciech Kossakowski. Fot. B. Świerkowska-Chromy

O zmianach proponowanych w ustawie o sądownictwie, zbliżającym się kongresie Prawa i Sprawiedliwości oraz wyborach prezydenckich we Francji mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn poseł PiS Wojciech Kossakowski.

Kilka dni temu, mimo wcześniej ustalonego terminu, nie zebrała się sejmowa komisja sprawiedliwości. Zmiany proponowane w ustawie o sądownictwie m.in. skracanie kadencji sędziów z krajowej rady sądownictwa, spotkały się z niezbyt przychylną opinią prezydenta Andrzeja Dudy. W Porannych Pytaniach poseł Wojciech Kossakowski podkreślił, że prezydent chciał się spotkać z komisją sprawiedliwości i praw człowieka, żeby dopytać o to jak finalnie będzie wyglądała reforma sądownictwa.

Nie jestem członkiem tej komisji, ale wiem, że takie spotkanie odbyło się w pałacu prezydencki i trwało ponad 1,5 godziny. To było ważne spotkanie dla obu stron, bo istnieje kwestia wygaszenia stanowisk 15 sędziów. Budzi to największe zaniepokojenie i zainteresowanie wszystkich osób (…) Komisja ma się spotkać na początku maja i dalej procedować ten ważny projekt.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości mówił w Polskim Radiu Olsztyn, że trwa dyskusja nad tym, czy prezesi sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych powinni być powoływani przez ministra sprawiedliwości bez korzystania z opinii o kandydatach wydawanych przez środowisko sędziowskie.

Jesteśmy zdecydowani aby dokonać zmiany w wymiarze sprawiedliwości, bo Polacy tego potrzebują. Wydaje mi się, że polskie sądy są w głębokim kryzysie a my chcemy przewrócić zaufanie do tych sądów. Uważamy, że zmiany polepszą działanie sądów i samo wydawanie orzeczeń.

Niedawno wiceminister kultury Jarosław Sellin wspominał, że jeszcze przed wakacjami dojdzie do spotkania najważniejszych osób w Prawie i Sprawiedliwości z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim, który ma mobilizować partię do większego działania.

Przed rokiem pojawiła się zapowiedź prezesa Kaczyńskiego, że będziemy kontynuować 5. kongres Prawa i Sprawiedliwości. Pierwszy etap był w lipcu ubiegłego roku. Jarosław Kaczyński mówił wówczas, że jest potrzeba naprawy państwa i wytyczał cele jakie stoją przed partią. Podczas takich kongresów rodzą się pomysły, plany i wypracowujemy program na przyszłość. Prezes PiS podkreślał, że musimy powoli, ale skutecznie i konsekwentnie naprawiać państwo. Nadchodzący czas będzie podsumowaniem i sprawdzianem, będą analizy i będzie konstruktywna rozmowa o tym co wydarzyło się w ciągu roku, co zrobiliśmy źle, co dobrze a co możemy zrobić lepiej. Wiele z tego co obiecywaliśmy wyborcom udało nam się zrealizować m.in. obniżenie wieku emerytalnego, rodzina 500 plus, czy prowadzenie wielu inwestycji drogowych. Z pewnością nie ustrzegliśmy się także błędów.

Czy w najbliższych tygodniach czeka nas poważna rekonstrukcja rządu?

Są to spekulacje opozycji i nieprzychylnych rządowi Prawa i Sprawiedliwości mediów, które chciałyby ustawiać gabinet premier Beacie Szydło. Jestem przekonany, że pani premier sama będzie podejmowała decyzje. Na co dzień ocenia pracę swoich ministrów, wszystkim ufa, i ze wszystkich jest zadowolona.

Wojciech Kossakowski odpowiadał także na pytanie, na ile przebieg wyborów prezydenckich we Francji jest ważny dla polskiej sceny politycznej?

To jest ważne dla całej Unii Europejskiej. We Francji jest dwóch kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta idących prawie równo. W drugiej turze zmierzą się Emmanuel Macron i Marine Le Pen. Jak to się potoczy ciężko powiedzieć. Za 2 tygodnie będzie druga tura i nie wiemy jaki będzie przepływ elektoratów. Stąd niepewność, a kandydaci zapowiadają walkę do ostatniego dnia. Sytuacja nie jest łatwa. Pamiętamy, że niedawno był Brexit, który wstrząsnął Unią Europejską. Aby Unia Europejska mogła dalej funkcjonować dobrze byłoby aby spokojnie się tam wszystko poukładało.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Wojciechem Kossakowskim

00:00 / 00:00

 

(BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, sądownictwo, Prawo i Sprawiedliwość
Echo wniosku o referendum edukacyjne – czyli reforma nauczania według PO i PiS

Nie zgadzamy się ze zmianą systemu edukacji wprowadzaną przez rząd Prawa i Sprawiedliwości - mówiła na konferencji prasowej w Olsztynie posłanka Platformy Obywatelskiej Anna Wasilewska. Przypomniała,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV