Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Woda na Żuławach Elbląskich opada

Do stanów średnich obniżył się stan wód na Żuławach Elbląskich. Przez ostatnie dni, na skutek podwyższenia stanu Bałtyku, wystąpiła cofka. To wepchnięcie wód morskich w głąb lądu na tereny depresyjne w powiecie elbląskim.

Silny wiatr, powodujący wzbieranie wód i komunikat IMGW o zagrożeniu hydrologicznym kierowany do samorządów to ostrzeżenia, które mobilizują służby kryzysowe. Ich reakcja jest stosowna do poziomu niebezpieczeństwa, które na Żuławach nigdy nie jest lekceważone.

Zawsze zaczyna się od obserwacji poziomów wód i monitoringu systemu przeciwpowodziowego. Nawet przy stanach wysokich należy mieć na oku wały przeciwpowodziowe, które trzymają w ryzach żuławskie rzeki i rzeczki, średnio przekraczające 5 metrów.

Ochronie przeciwpowodziowej w tym regionie najbardziej zagrażają bobry, dla których Żuławy i chroniące je wały są idealnym miejscem do bytowania.

Na skutek poprawy pogody i dzięki systemowi stacji pomp wody z Żuław wróciły do stanów średnich. Wyjątkiem jest jezioro Druzno, którego wody są nadal na poziomie wysokim.

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Bałtyk, cofka, Żuławy Elbląskie
Elbląscy strażacy dostaną nowy sztandar

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu od grudnia działa w nowej strażnicy, a tym roku dostanie nowy sztandar jednostki. Kilka tygodni temu powołany został Społeczny...

Zamknij
RadioOlsztynTV