Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -16 °C pogoda dziś
JUTRO: -11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wnioski o dopłaty przez smartfona? ARiMR testuje specjalną aplikację dla rolników

Tablet stanie się podstawowym narzędziem pracy rolnika, fotolia

Jeszcze przed jesienią Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zamierza uruchomić dla rolników aplikację na smartfony – powiedział p.o. prezesa Agencji Tomasz Nowakowski. Program ma ułatwić wydawanie decyzji o dopłatach.

Podczas targów rolniczych POLAGRA Premiery zaprezentowano testową wersję aplikacji na smartfony, za pomocą której rolnicy będą mogli wysyłać do ARiMR zdjęcia swoich gruntów i dokumentów potrzebnych przy składaniu wniosków o dopłaty.

Przygotowujemy się do wprowadzenia tego w tym roku. Idealnym by było, gdyby to się udało zrobić przed jesienią i tak chcielibyśmy to zrobić. Ale będziemy dążyć do tego, żeby maksymalnie ten czas skrócić

– zadeklarował p.o. prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Nowakowski.

Dodał, że Agencja standardowo w lipcu rozpoczyna wewnętrzną weryfikację nadesłanych wniosków.

Dobrze by było, żeby w tych granicach (czasowych) ta aplikacja już funkcjonowała (…). W tym czasie już powinna działać wszędzie

– powiedział.

Aplikacja jest jeszcze w fazie testów. Zanim zostanie udostępniona wszystkim rolnikom, jej możliwości zostaną sprawdzone na terenie dwóch lub trzech województw.

Chcielibyśmy zrobić testy w województwach w okolicach kwietnia-maja. To jest nasz cel

– wskazał Nowakowski.

Przygotowywany program umożliwi rolnikom wysyłanie do ARiMR zdjęć i dokumentów, co ma przyspieszyć wydawanie decyzji przez Agencję i ograniczyć liczbę przeprowadzanych w terenie kontroli działek. Aplikacja ma wskazywać rolnikom m.in., z którego miejsca na polu muszą zrobić zdjęcia potrzebne urzędnikom np. do weryfikacji złożonego wniosku. Program wskaże też wymaganą liczbę fotografii.

Nowakowski dodał, że każdego roku ARiMR przeprowadza ok. 70 tys. kontroli terenowych, a koszt jednej sięga kilkuset złotych. Podkreślił, że dzięki wysyłaniu dokumentów za pomocą aplikacji, a nie pocztą, wydatnie skróci się czas wydawania decyzji przez pracowników Agencji.

Tomasz Nowakowski powiedział również, że oprócz wprowadzenia aplikacji mobilnej dla rolników, w tym roku Agencja skupi się m.in. na wykorzystaniu zdjęć satelitarnych.

Przygotowujemy się do tego, aby próbować za pomocą teledetekcji identyfikować rośliny i granice działek. Nad tym pracujemy bardzo mocno

– powiedział.

 

Autor: Szymon Kiepel (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnicy, dopłaty, ARiMR, wnioski, aplikacja mobilna, smartfon
Ułatwienie dla osób niepełnosprawnych. Wnioski o pieniądze z PFRON także przez internet

Wnioskowanie o pieniądze z PFRON możliwe również przez internet. O dofinansowania z funduszy PFRON do turnusów rehabilitacyjnych, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych można od 1 stycznia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV