Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wmurownie aktu erekcyjnego pod nowy sąd w Elblągu

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki (pierwszy z lewej) wmurował dziś akt erekcyjny pod budowę nowego gmachu sądu w Elblągu

Do 2017 roku w Elblągu powstanie nowoczesny, 10-piętrowy sąd rejonowy i okręgowy. Minister sprawiedliwości Marek Biernacki wmurował akt erekcyjny pod budowę nowego gmachu.

Inwestycja ma kosztować 77 milionów złotych. Obecnie sąd okręgowy i wydziały sądów rejonowego w Elblągu są w trzech miejscach na terenie miasta. Do nowej siedziby przeniosą się wszystkie wydziały sądów, z wyjątkiem karnych. Wydziały karne pozostaną w budynku przy Placu Konstytucji 3 Maja. Ten budynek sądu sąsiaduje z aresztem śledczym.

Budowa gmachu sądów ma potrwać 4 lata. Będzie tam 18 sal rozpraw dla sądu rejonowego i 11 dla sądu okręgowego. Nowością będą wydzielone strefy dla pracowników i sędziów, niedostępne dla osób z zewnątrz.

Budowie tak wysokiego budynku sprzeciwiali się okoliczni mieszkańcy, którzy przekonują, że będzie to dla nich uciążliwe. Twierdzą, że 10-piętrowiec będzie ograniczał dzienne światło w niższych, spółdzielczych budynkach. Sprawa trafiła do NSA, który ostatecznie wydał decyzję korzystną dla inwestora i uznał, że lokalizacja sądu we wskazanym miejscu jest zgodna z prawem.

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki powiedział, że rozumie obawy, ale jego zdaniem mieszkańcy mogą odnieść sporo korzyści z sąsiedztwa sądu. Na pewno zwiększy się bezpieczeństwo w pobliżu sądu, a wartość nieruchomości sąsiadujących z nowym sądem wzrośnie. (pap/as)

Wizualizacja nowego sądu okręgowego w Elblągu od strony ul. Pułkownika Stanisława Dąbka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, Elbląg, Biernacki, akt
Część sędziów powstrzymuje się od wydawania wyroków

Prawie wszyscy sędziowie czterech zamiejscowych sądów na Warmii i Mazurach powstrzymali się od pracy. Jednym słowem - przestali orzekać. Dotyczy to sądów rejonowych w Lidzbarku Warmińskim,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV