Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wirus ASF w kolejnym gospodarstwie na Warmii i Mazurach. To siódme potwierdzone ognisko w tym roku

Fot. pixabay

W gospodarstwie rolnym w Klewkach w gminie Purda wykryto Afrykański Pomór Świń (ASF) – podał w środę warmińsko-mazurski wojewódzki lekarz weterynarii. To siódme w tym roku w regionie ognisko tej choroby u trzody.

Jak wynika z opublikowanego w środę komunikatu, obecność ASF stwierdzono w gospodarstwie liczącym 151 sztuk świń, zlokalizowanym w miejscowości Klewki, w gminie Purda w powiecie olsztyńskim.

W badanych próbkach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa ASFV. W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Z kolei gmina Purda poinformowała na swojej stronie internetowej, że likwidacja stada rozpocznie się w środę. Przypomniała, że wirus nie jest groźny dla człowieka, a zagrożenie dotyczy hodowli świń, nawet pojedynczych sztuk.

Wokół miejsca zakażenia zostaną utworzone dwie strefy – jedna w promieniu 3 km od ogniska (strefa zapowietrzona), druga 7 km od pierwszej (strefa zagrożenia)

– podano w komunikacie.

To siódme tegoroczne ognisko ASF u trzody na Warmii i Mazurach. Poprzednie wykryto w dwóch gospodarstwach w Rusi w gminie Stawiguda, a wcześniej w Bukwałdzie koło Dywit, we wsi Marchewki w gminie Prostki, w Sarnowie w gminie Lidzbark Warmiński oraz w Olecku.

Od początku roku w regionie stwierdzono również ponad 1100 przypadków ASF u dzików.

 

Autor: Marcin Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w świnie, trzoda chlewna, wirus, ognisko
ARiMR przypomina: rolnicy mogą się ubiegać o pomoc w związku z wystąpieniem ASF

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że producenci rolni, którzy w związku z wystąpieniem ASF otrzymali od Powiatowego Lekarza Weterynarii zakaz utrzymywania świń lub ich wprowadzania...

Zamknij
RadioOlsztynTV