Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wiesław Drożdżyński: urzędy pracy są obciążone biurokracją

Wiesław Drożdżyński, wicedyrektor Urzędu Pracy w Olsztynie. Fot. Ł. Sadlak

Po planowanej przez rząd reformie Urzędów Pracy mają zostać wprowadzone nowe mechanizmy, które ułatwią bezrobotnym znalezienie pracy – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Wiesław Drożdżyński, wicedyrektor Urzędu Pracy w Olsztynie do spraw rynku pracy.

 Zdaniem Wiesława Drożdżyńskiego, teraz urzędy są tak obciążone biurokracją, że brakuje im czasu na aktywizację. W Polsce na jednego pracownika urzędu przypada obsłużenie 110 bezrobotnych, w krajach Unii Europejskiej od 30 do 50. Wiesław Drożdżyński dodaje, że nowa ustawa mogłaby wejść w życie najwcześniej 1 stycznia 2014 roku. Zmiany zakładają profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych, dotacje na prowadzenie działalności i utworzenie dodatkowego stanowiska pracy miałyby zostać zastąpione pożyczkami na bardzo korzystnych warunkach. Reforma urzędów pracy przewiduje także wprowadzenie pakietów rozwiązań wspierających bezrobotnych w wieku 30+ oraz stworzenie krajowego funduszu szkoleniowego podnoszącego kwalifikacje pracodawców i pracowników.

Także Parlament Europejski zabiera głos w sprawie pracy ludzi młodych. Chodzi o to, by w ciągu 4 miesięcy od ukończenia szkoły lub po utracie pracy bezrobotny mógł znaleźć zatrudnienie. W latach 2014-2016 Komisja Europejska ma przeznaczyć na ten cel 6 miliardów euro. W pierwszej kolejności pieniądze mają trafić do państw, w których stopa bezrobocia ludzi w wieku do 25 lat przekracza 25 procent – zapowiedział Wiesław Drożdżyński, wicedyrektor Urzędu Pracy w Olsztynie do spraw rynku pracy. (bsc)

Posłuchaj rozmowy Michała d’Obyrna z Wiesławem Drożdżyńskim

00:00 / 00:00
Więcej w praca, bezrobocie
Powiat szczycieński ma najwyższy spadek bezrobocia w regionie

Podczas gdy inne Powiatowe Urzędy Pracy rejestrują wzrost bezrobotnych, w Szczytnie pracy nie ma o 5 procent mniej osób, niż w roku ubiegłym. To nie oznacza...

Zamknij