Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wierni obrządków wschodnich obchodzą Wielką Sobotę. Jutro w Radiu Olsztyn transmisja Jutrzni Wielkanocnej

Fot. Andrzej Farańczuk

Dziś jest ostatni dzień Wielkiego Postu dla wiernych obrządków wschodnich. Wielka Sobota to dzień oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa.

W kościele wschodnim, uroczyste „Alleluja” słychać w nabożeństwach przez cały okres Wielkiego Postu, a więc i w Wielką Sobotę.

Dziś rano w cerkwiach była sprawowana Jutrznia Jerozolimska, w czasie której śpiewano tak zwane stacje, czyli opłakiwano Jezusa

– mówi ksiądz Piotr Gaborczak z parafii greckokatolickiej w Dzierzgoniu. Dodaje, że dziś także święcone są pokarmy.

W tym roku ze względu na zagrożenie koronawirusem, pokarmy nie są święcone w cerkwiach. Wierni mogą to zrobić sami w domach. Również w świątecznych nabożeństwach uczestniczą głównie dzięki różnym mediom.

W niedzielę o godzinie 6 rano, Radio Olsztyn rozpocznie transmisję Jutrzni Wielkanocnej z cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Olsztynie.

Liczba grekokatolików w Polsce szacowana jest na około 50 tysięcy. Mieszkają m.in. w województwach: podkarpackim, małopolskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.

 

Autor: J.Chrunik/PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wielkanoc, święconka, cerkiew, Wielka Sobota, obrządek wschodni, Wielki Post, święt
Grekokatolicy i prawosławni obchodzą dziś Wielki Piątek

Wielki Piątek obchodzą dziś grekokatolicy i prawosławni. Jest to najważniejszy dzień Wielkiego Post - wspomina się w nim mękę i śmierć na krzyżu Jezusa. Wieczorem odbywają...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV