Ogromne zainteresowanie dziedzictwem kulinarnym Warmii
Na konferencji naukowej w Domu Polskim przy ul. Partyzantów w Olsztynie sala wykładowa pękała w szwach. Przyjechali m.in. producenci i restauratorzy z regionu, by dowiedzieć się, jak wyglądała stara, warmińska kuchnia i jakie królowały potrawy.
Organizator prof. Stanisław Achremczyk, prezes Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie przekonuje, że powrót do starych receptur może wyróżnić nasz region pod względem turystycznym. Warunkiem jest jednak poznanie prawdziwej kuchni chłopskiej, małej Warmii.
Wiele się mówi o powrocie do dawnej tradycji kulinarnej, ale trzeba wiedzieć jaka ona była, jakie potrawy wówczas były, nie wymyślać nowych i nie przyjmować z innych regionów Polski. My sięgamy do dawnych korzeni
– powiedział.
Temat ten wpisuje się w działania Urzędu Marszałkowskiego, który promuje dziedzictwo kulinarne.
Staramy się podtrzymywać tradycje organizując różne wydarzenia, konkursy, by można było sprawdzić swoją wiedzę
– potwierdza Jarosław Sarnowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa.
Z wiedzy naukowców czerpią nie tylko restauratorzy i producenci żywności, ale także samorządy, które w ten sposób promować chcą swój region.
Opracowujemy specjalne wydanie nowego przewodnika „Na Szlaku Świętej Warmii”, który będzie opisywał kulinaria i miejsca, które warto odwiedzić. Mam nadzieję, że to będzie ciekawa wskazówka dla mieszkańców i turystów
– powiedział starosta olsztyński Andrzej Abako, który jest odpowiedzialny za organizację projektu Szlak Świętej Warmii.
W przerwach konferencji można było degustować produkty, sporządzone na podstawie starych receptur. Kolejne spotkanie na temat dziedzictwa kulinarnego już w środę w Lidzbarku Warmińskim.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Niebojewska