Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Większość życia spędził na Warmii. 551 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik

Dziś 551. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Wybitny naukowiec urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Większość swojego dorosłego życia spędził jednak na Warmii.

Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię i stworzył rzeczywisty model Układu Słonecznego. Mikołaj Kopernik miał jednak bardzo szerokie zainteresowania. Oprócz astronomii, która była jego hobby, zajmował się medycyną, matematyką, prawem, kartografią, polityką, dyplomacją, a nawet ekonomią i strategią wojskową.

Mikołaj Kopernik spędził na Warmii większość swojego życia. Historia ocenia, że był też jej najznamienitszym mieszkańcem. Żył na zamku w Lidzbarku Warmińskim, opiekował się murami Olsztyna, pracował i mieszkał na fromborskim wzgórzu. Bywał w wielu warmińskich wsiach, odnotowany jest także jego pobyt np. w Lubawie. Sprawował w tym czasie rozmaite funkcje: był sekretarzem biskupa, administratorem, wizytatorem i lekarzem. To na Warmii obmyślał nowy ład we wszechświecie i pisał „O obrotach sfer niebieskich”.

W ocenie dr. Jerzego Sikorskiego, olsztyńskiego kopernikologa, autora wielu książek o astronomie, Mikołaj Kopernik to najwybitniejszy umysł nie tylko XVI wieku. – Ze względu na jego odwagę, na śmiałość wyrażenia na piśmie swoich myśli, które obalały wszystko, co dotąd uważano za podstawową prawdę, jaką miała być Ziemia-Matka. Dawniej nieruchoma, a on ją ruszył – powiedział dr Sikorski.

W rozmowie z Polskim Radiem Olsztyn dr Jerzy Sikorski przyznał, że z całego życiorysu Mikołaja Kopernika najbardziej lubi tzw. okres olsztyński. – To w sumie pięć lat. On tu rzeczywiście wykazał wszystkie swoje możliwości i wszystkie zainteresowania. Poczynając od czynności administratorskich, przez problematykę polskiej ludności, z którą się tu spotykał aż po wojnę i obronę Olsztyna – dodał kopernikolog.

W olsztyńskim zamku znajduje się niezwykła pamiątka po Mikołaju Koperniku. Jest to tablica astronomiczna służąca do przedstawienia pozornego ruchu słońca w dniach bliskich równonocy wiosennej i jesiennej połączona ze swoistą formą zegara słonecznego. To jedyny instrument astronomiczny, z którego korzystał Kopernik, który przetrwał do dziś.

Astronom zmarł 21 maja 1543 roku we Fromborku. Jest pochowany w tamtejszej archikatedrze.

Polskie Radio Olsztyn jest autorem cyklu audycji o uczonym pt. „Charakternik ten Kopernik”. Program jest dostępny tutaj oraz na platformie Spotify.

Wieża Mikołaja Kopernika. Fot. Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Słynna tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika, fot. A. Skrago

Więcej w Mikołaj Kopernik
551 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik

W archikatedrze fromborskiej odbędzie się dziś (19 lutego) uroczysta msza święta, po której przy grobie astronoma zostaną złożone kwiaty. W kopernikowskim muzeum odbędzie się dyskusja o...

Zamknij
RadioOlsztynTV