Większość życia spędził na Warmii. 551 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik
Dziś 551. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Wybitny naukowiec urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Większość swojego dorosłego życia spędził jednak na Warmii.
Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię i stworzył rzeczywisty model Układu Słonecznego. Mikołaj Kopernik miał jednak bardzo szerokie zainteresowania. Oprócz astronomii, która była jego hobby, zajmował się medycyną, matematyką, prawem, kartografią, polityką, dyplomacją, a nawet ekonomią i strategią wojskową.
Mikołaj Kopernik spędził na Warmii większość swojego życia. Historia ocenia, że był też jej najznamienitszym mieszkańcem. Żył na zamku w Lidzbarku Warmińskim, opiekował się murami Olsztyna, pracował i mieszkał na fromborskim wzgórzu. Bywał w wielu warmińskich wsiach, odnotowany jest także jego pobyt np. w Lubawie. Sprawował w tym czasie rozmaite funkcje: był sekretarzem biskupa, administratorem, wizytatorem i lekarzem. To na Warmii obmyślał nowy ład we wszechświecie i pisał „O obrotach sfer niebieskich”.
W ocenie dr. Jerzego Sikorskiego, olsztyńskiego kopernikologa, autora wielu książek o astronomie, Mikołaj Kopernik to najwybitniejszy umysł nie tylko XVI wieku. – Ze względu na jego odwagę, na śmiałość wyrażenia na piśmie swoich myśli, które obalały wszystko, co dotąd uważano za podstawową prawdę, jaką miała być Ziemia-Matka. Dawniej nieruchoma, a on ją ruszył – powiedział dr Sikorski.
W rozmowie z Polskim Radiem Olsztyn dr Jerzy Sikorski przyznał, że z całego życiorysu Mikołaja Kopernika najbardziej lubi tzw. okres olsztyński. – To w sumie pięć lat. On tu rzeczywiście wykazał wszystkie swoje możliwości i wszystkie zainteresowania. Poczynając od czynności administratorskich, przez problematykę polskiej ludności, z którą się tu spotykał aż po wojnę i obronę Olsztyna – dodał kopernikolog.
W olsztyńskim zamku znajduje się niezwykła pamiątka po Mikołaju Koperniku. Jest to tablica astronomiczna służąca do przedstawienia pozornego ruchu słońca w dniach bliskich równonocy wiosennej i jesiennej połączona ze swoistą formą zegara słonecznego. To jedyny instrument astronomiczny, z którego korzystał Kopernik, który przetrwał do dziś.
Astronom zmarł 21 maja 1543 roku we Fromborku. Jest pochowany w tamtejszej archikatedrze.
Polskie Radio Olsztyn jest autorem cyklu audycji o uczonym pt. „Charakternik ten Kopernik”. Program jest dostępny tutaj oraz na platformie Spotify.