Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Więcej podróżnych przekroczyło granicę z obwodem kaliningradzkim

fot. P. Getka

W pierwszym kwartale tego roku służby graniczne zanotowały większy ruch na granicy z Rosją, niż w tym samym okresie przed rokiem. Obecnie podróżuje więcej Polaków i cudzoziemców, a mniej Rosjan – podał Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej.

Jak powiedziała rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziały Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz, w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku przez drogowe przejścia graniczne w Bezledach i Grzechotkach wjechało do Polski z Rosji 48 tysięcy podróżnych w – 9,2 tys. Polaków i 38,9 tys. cudzoziemców – w tym 13,6 tys. Rosjan.

W analogicznym okresie ubiegłego roku przez przejścia w Grzechotkach i Bezledach przyjechało do Polski prawie 33 tys. podróżnych w tym 2,9 tys. Polaków i 30 tys. cudzoziemców w tym 17,4 tys. Rosjan.

Dziennie przez dwa przejścia przejeżdża od 800 do 1,5 tys. podróżnych. Obecnie ruch wraca do poziomu z pandemii. Granicę z Rosją można przekroczyć tylko w Grzechotkach i Bezledach, bo od 15 marca 2020 roku zawieszony jest ruch na pozostałych dwóch przejściach, tj. w Gołdapi i Gronowie.

Rosjanie od dwóch lat mogą przyjeżdżać do Polski tylko w wyjątkowych sytuacjach

Ograniczenia dotyczące wjazdu Rosjan w celach turystycznych zostały wprowadzone 15 marca 2020 roku. Kolejne restrykcje wobec nich wprowadziła nowelizacja rozporządzenia MSWiA, które 19 września ubiegłego roku zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Powodem był atak Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku.

Nowelizacja dodała osobny przepis, który ograniczył wjazd obywateli Federacji Rosyjskiej na wszystkich przejściach na granicy zewnętrznej UE. Zmniejszył też zakres wyjątków, aby wykluczyć podróżowanie Rosjan w celach biznesowych, kulturalnych i sportowych.

Od 26 września restrykcje zaczęły obowiązywać również na lotniskach i w portach morskich. Oznacza to, że Rosjanie podróżujący w wymienionych celach nie przylecą do Polski z żadnego kraju spoza Strefy Schengen.

Rozpoczęły się prace nad Centrum Nadzoru

W komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie ruszyły prace nad Centrum Nadzoru, do którego będą docierały sygnały z zapory elektronicznej na granicy z Rosją. Wkrótce zaczną się też przygotowania do prac na granicy.

Wykonawca zapory elektronicznej na granicy z obwodem kaliningradzkim, czyli polska firma Telbud, zwozi na miejsce budowy materiały potrzebne do instalacji. Prace na granicy mają ruszyć w pierwszej połowie kwietnia.

Zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników ruchu, zabezpieczy 199 kilometrów. Swoim zasięgiem obejmie całą lądową granicę Polski z Rosją z wyjątkiem odcinka Mierzei Wiślanej, gdzie już od kilku lat granicę chronią urządzenia elektroniczne.

System będzie właściwie taki sam, jak na granicy polsko-białoruskiej – z tą różnicą, że tam urządzenia są częściowo zamieszczone na stalowej zaporze fizycznej. Na granicy polsko-rosyjskiej będzie budowana tylko zapora elektroniczna. Obecnie dodatkowo zabezpiecza ją tymczasowa zapora z concertiny rozstawiana przez wojsko.

Autor: Agnieszka Libudzka (PAP)
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Grzechotki, Bezledy, przejście graniczne
Jaki ruch panuje na przejściach granicznych z Rosją? Straż Graniczna wyjaśnia

Przejścia graniczne z obwodem kaliningradzkim wciąż działają w ograniczonym zakresie. Zmniejszył się również ruch na granicy z Rosją. - W pierwszym kwartale tego roku funkcjonariusze Straży...

Zamknij
RadioOlsztynTV