Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo, Regiony
Wichury nad regionem: dwie osoby ranne, uszkodzone samochody, brak prądu
W Warmińsko-Mazurskiem bardzo silnie wieje. Poszkodowane zostały dwie osoby. Strażacy interweniowali już ponad 200 razy.
– Do akcji ruszyliśmy po godz. 7 rano i do tej pory interweniowaliśmy około 200 razy – relacjonuje rzecznik warmińsko-mazurskich strażaków młodszy brygadier Rafał Melnyk.
W Elblągu poszkodowane zostały dwie osoby. Przechodniów uderzyły gałęzie upadającego drzewa. Dwie osoby przewiezione zostały do szpitala. W Bisztynku na dwa jadące samochody upadło drzewo. Nikomu nic się nie stało.
Najczęściej strażacy usuwali z dróg i chodników połamane drzewa, konary i gałęzie. W kilku miejscach nieznacznie uszkodzone zostały poszycia dachów. Pociągi nie kursują na linii Elbląg-Bogaczewo, bo drzewo powalone przez wiatr uszkodziło sieć trakcyjną. Polregio wprowadziło tam zastępczą komunikację autobusową.
Jak podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, w woj. warmińsko-mazurskim uszkodzonych jest około stu stacji transformatorowych. Prądu nie ma ponad tysiąc odbiorców.
Kraj: od północy ponad 500 interwencji związanych z silnym wiatrem
Od północy do godz. 8.15 w związku z silnym wiatrem strażacy interweniowali 532 razy – przekazał bryg. Karol Kierzkowski z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Największa liczba interwencji miała miejsce na Pomorzu (219), w woj. zachodniopomorskim (143) oraz na Warmii i Mazurach (109).
Synoptyk IMGW: burza śnieżna – rzadkie i niebezpieczne zjawisko
Przez Polskę przemieszcza się front atmosferyczny, który niesie opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Na tym froncie tworzą się burze, którym towarzyszy grad. – Burze śnieżne są bardzo rzadkim zjawiskiem w Polsce, nie mniej jednak w tym roku, to już kolejna burza. Wcześniej występowały one w piątek, choć nie z takim natężeniem. Były mniej spektakularne, towarzyszyło im mniej wyładowań, mniej gradu – powiedział synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski.
Strefa burzowa przemieszcza się przez Polskę z północy na południe z dosyć dużą prędkością. – O godz. 8.30 ten front atmosferyczny był na granicy województwa warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego, a już po godz. 10 jest w Warszawie – poinformował synoptyk.
Kiedy front dotrze na południe może tam spaść ok. 15 cm śniegu. Dlatego zostały wydane ostrzeżenia przed intensywnym opadem śniegu. – Mechanizm powstawania burzy śnieżnej, jest taki sam, jak powstawania burzy latem. Musi być różnica ciśnień, odpowiednia wilgotność i takie warunki w atmosferze, aby nastąpiły wyładowania. Chwiejność warunków atmosferycznych w okresie letnim jest większa niż zimą, dlatego burze częściej występują latem – wyjaśnił synoptyk.
Autor: P. Karpiszen/ PAP
Redakcja: A. Niebojewska