Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wiceminister obrony: cały obwód kijowski wolny od okupantów

Fot. M. Lewin

Cały obwód kijowski jest już wolny od rosyjskich okupantów – oznajmiła na Facebooku w sobotę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

Irpień, Bucza, Hostomel i cały obwód kijowski są wolne od okupantów

– napisała Malar.

Wcześniej w sobotę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko zaapelował do przemieszczonych mieszkańców obwodu kijowskiego, by nie wracali jeszcze do domów mimo wycofania się wojsk rosyjskich, gdyż jest to niebezpieczne. Jak podkreślił, na terenach opuszczonych przez żołnierzy rosyjskich jest bardzo dużo min i zdarzają się nawet przypadki zaminowania trupów.

Przemieszczenie pododdziałów rosyjskich następuje w głąb terytorium Białorusi. Jak podano, na tym kierunku trwa również „ewakuacja” ukradzionych samochodów cywilnych.

Według sztabu Rosjanie wywożą na Białoruś skradzione samochody mieszkańców podkijowskich miast: Hostomla, Irpienia, Buczy i Iwankowa. Przed przerzuceniem na inne kierunki żołnierze próbują z terytorium Białorusi wysyłać do Rosji zagrabiony na Ukrainie majątek, używając w tym celu rosyjskiej firmy kurierskiej CDEK.

W komunikacie podano również, że wśród żołnierzy, którzy byli dyslokowani w rejonie Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej „narasta panika” w związku z tym, że ulegli napromieniowaniu. Sztab poradził mieszkańcom białoruskiego Brahinia w obwodzie homelskim, by „unikali kontaktu z rosyjskimi okupantami, którzy wyszli ze strefy napromieniowania”.

Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojna, Rosja
Wicekonsul Ukrainy w Olsztynie. „Przyjechałem, żeby na miejscu mogli załatwić dokumenty”

Ponad stu uchodźców wojennych przyszło na spotkanie z wicekonsulem Ukrainy w Gdańsku, który przyjechał do Olsztyna. Jak powiedział Radiu Olsztyn Ołeksandr Marcyniw to kolejne miasto, które...

Zamknij
RadioOlsztynTV