Wiceminister Marcin Zieleniecki: Asystent medyczny w imieniu lekarza będzie mógł wystawiać e-zwolnienie
O e-zwolnieniach, stanowisku asystenta medycznego i proteście osób niepełnosprawnych, który zakończył się w Sejmie Marek Lewiński rozmawiał w Porannych Pytaniach wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej Marcinem Zielenieckim.
Senat przyjął ustawę wydłużającą okres dwutorowego wystawiania zwolnień lekarskich. Od 1 grudnia 2018 roku zaczną obowiązywać e-zwolnienia. Jak wyjaśnia wiceminister Marcin Zieleniecki e-zwolnienia to nowoczesne rozwiązanie od wielu lat stosowane w wielu państwach m.in. we Włoszech i na Litwie.
Dla osób ubezpieczonych oznacza to, że od 1 grudnia jedyna forma zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do pracy to forma elektroniczna. Papierowe zwolnienia wydawane na specjalnym druku przechodzi do historii (…) E-zwolnienia dają możliwość ograniczenia liczby nadużyć, które towarzyszą wystawianiu zaświadczeń lekarskich.
Gość Porannych Pytań podkreślał, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej cały czas prowadzi dialog ze środowiskiem lekarskim.
Od 1 stycznia 2016 w Polsce mogą być stosowane obie formy wystawiania zwolnień lekarskich: tradycyjna papierowa i nowoczesna elektroniczna. Do końca roku 2017 liczba lekarzy, która zdecydowała się wystawiać zwolnienia w nowej formie wyniosła zaledwie około 1,5 procent. Od tego czasu nasze ministerstwo, resort zdrowia i Zakład Ubezpieczeń Społecznych podjęliśmy szereg działań, aby upowszechnić formułę e-zwolnień. Od wielu lat lekarze korzystają z aplikacji gabinetowych i prowadzą dokumentację medyczną w formie elektronicznej (…) ZUS udostępnił swój system informatyczny lekarzom, aby mogli stworzyć swoje profile. Kolejny element to udostępnienie bezpłatnego certyfikatu ZUS, aby uwierzytelniać zwolnienia lekarskie.
Jak powiedział wiceminister Marcin Zieleniecki trwają zaawansowane prace legislacyjne nad projektem ustawy, która stworzy możliwość upoważnienia asystenta medycznego.
Funkcja asystenta medycznego do tej pory nie miała charakteru sformalizowanego. Ta formuła ma umożliwić wydanie przez lekarza upoważnienia, do tego, aby w imieniu lekarza mógł sporządzić takie zwolnienie. Liczymy na to, że wyeliminujemy bariery finansowe i organizacyjne. Dziś odsetek lekarzy wystawiających e-zwolnienia wynosi już 25 procent. Chcemy, aby tych zwolnień było więcej.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Marcin Zielenieckim
Redakcja: BSChromy