Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -10 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wędkarze alarmują. W Zalewie Wiślanym złowiono okonie z groźnymi pasożytami

Fot. fotolia.pl

Do elbląskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego dotarła informacja o nicieniach, które w złowionych rybach znaleźli wędkarze. Zgłoszeń było kilka, wszystkie dotyczą okoni złowionych w okolicach ujść rzek do Zalewu Wiślanego. Nicienie to pasożyty, które mogą być groźne dla zdrowia ludzi.

Szybką reakcję kolegów-wędkarzy pochwala rzecznik prasowy elbląskiego związku Przemysław Klarecki. Nicienie mogą być poważnym problemem potwierdza. Choć pierwsze badania wskazało, że to nie jest groźny gatunek. Na wszelki wypadek nicienie odkryte w okoniach zostały wysłane na jeszcze jedno badanie – wykona je w Gdańsku doświadczony ichtiolog.

Nicienie umiejscawiają się w mięśniach ryby i mają postać czerwonych spiralek. Dla niektórych gatunków pasożyta organizm człowieka może być żywicielem pośrednim. Dlatego trzeba uważać z jedzeniem nie do końca przetworzonych ryb, np. wędzonych.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wędkarstwo, ryby, Zalew Wiślany, wędkarze, pasożyt, okoń
Będzie bezpieczniej na Zalewie Wiślanym. Monitoring przeciwpowodziowy zostanie rozbudowany

Wody Polskie rozbudują system monitoringu przeciwpowodziowego w delcie Wisły i na Żuławach. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, któremu podlega Zlewnia Elbląg podpisał właśnie umowę z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV