Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Będzie bezpieczniej na Zalewie Wiślanym. Monitoring przeciwpowodziowy zostanie rozbudowany

Fot. www.zalewwislany.pl

Wody Polskie rozbudują system monitoringu przeciwpowodziowego w delcie Wisły i na Żuławach. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, któremu podlega Zlewnia Elbląg podpisał właśnie umowę z firmą, która wykona analizę potrzeb.

Pod lupę specjaliści wezmą m.in. dopływy Zalewu Wiślanego – rzeki Nogat i Elbląg. Jak wiadomo, to ich podwyższony poziom zwykle niesie zagrożenie podtopieniami z najniższej części Żuław. Funkcjonujący w RZGW w Gdańsku System Monitoringu Ryzyka Powodziowego zostanie zanalizowany pod kątem możliwości rozbudowy. To ważne, bo w tej części Polski jest specyficzne zagrożenie powodziowe. Tu wpływ na bezpieczeństwo ma Bałtyk i Zalew Wiślany. Sprawdzone zostaną istniejące punkty pomiaru poziomu wody – te tradycyjne i telemetryczne. Powstanie nowa  mapa i warianty rozbudowy systemów szybkiego pozyskiwania informacji o zagrożeniu powodziowym. I propozycja rozwiązań, które powstaną w kolejnym etapie projektu.

Koszt analizy to około 200 tysięcy złotych. Wykonawca ma pół roku na przygotowanie raportu, który będzie bazą do dalszego działania. Umowa realizowana jest w ramach unijnego programu „Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław – Etap II”.

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Zalew Wiślany, rozbudowa, monitoring przeciwpowodziowy, Wody Polski
Trwa wycinka drzew na Mierzei Wiślanej

Trwa wycinka drzew w ponad 20-hektarowym pasie wyznaczonym na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeją Wiślaną w Nowym Świecie. Teren prac jest zabezpieczony, nie wolno tam wchodzić....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV