Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

We Fromborku zaprezentowano oryginalne rękopisy Kopernika

Fot. T. Owczarek

Siedem oryginalnych rękopisów Mikołaja Kopernika pokazano w Pałacu Biskupim we Fromborku. Manuskrypty pochodzą z XVI wieku.

550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci wielkiego astronoma i kanonika warmińskiego była okazją do premierowej prezentacji książki ks. prof. Andrzeja Kopiczki pt. Mikołaj Kopernik i Warmia.

Podjęliśmy decyzję, aby zwieńczeniem uroczystości jubileuszowych było wydanie książki z manuskryptami Mikołaja Kopernika. Postanowiłem po raz pierwszy opublikować wszystkie autografy wielkiego astronoma w jednej publikacji, w tej jubileuszowej książce

– powiedział ks. prof. Andrzej Kopiczko.

00:00 / 00:00

Fot. T. Owczarek

Książka pokazuje autentyczne autografy Mikołaja Kopernika.

One są niezwykle cenne. To są autentyczne artefakty, które pozostały po Koperniku. Zawsze szukamy jakichś świadectw po naszym astronomie. Bardzo cenne są zapiski, dokumenty, które pozostawił, ponieważ świadczą o tym jaką wykonywał pracę.

– dodał ks. prof. Andrzej Kopiczko.

00:00 / 00:00

Fot. T. Owczarek

Jak podkreślił dyrektor TVP Nauka, prezes fundacji Nicolaus Copernicus Robert Szaj, książka o Mikołaju Koperniku jest niezwykle ważnym wydawnictwem.

W książce dokładnie uzasadniono datę śmierci Mikołaja Kopernika 21 maja 1543 roku. Po raz pierwszy przetłumaczono i opublikowano, zarówno w oryginale jak i tłumaczeniu na język polski,  treść dokumentów napisanych przez Kopernika, które znajdują się na terenie Warmii.

00:00 / 00:00

Fot. T. Owczarek

Manuskrypty astronoma są najcenniejszymi dokumentami, które znajdują się w tej części Polski.

To największy zbiór oryginalnych dokumentów. Cenniejszym dokumentem jest „De Revolutionibus”, który znajduje się w archiwum biblioteki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest to najcenniejszy zbiór pojedynczych dokumentów, które własnoręcznie stworzył Mikołaj Kopernik

– podkreślił Robert Szaj.

00:00 / 00:00

Fot. T. Owczarek

Książka została wydana pod patronatem Archidiecezji Warmińskiej, wiceministra aktywów państwowych Andrzeja Śliwki i TVP Nauka.

 

Autor: T. Owczarek
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Kopernik, astronom, Mikołaj Kopernik, rękopis, Andrzej Kopiczko, Rok Kopernika
Część z nich wyginęła. Jakie zwierzęta żyły w czasach Kopernika na obszarze Warmii i Mazur?

Wśród zwierząt, które oglądał Mikołaj Kopernik, a my znamy je jedynie z opisów i przekazów historycznych, są m.in. duże ssaki jak tur i tarpan. W czasach...

Zamknij
RadioOlsztynTV