Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wciąż niewiele osób korzysta z programu Profilaktyka 40 plus

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Żeby mieć dobrą starość, musimy wcześniej zadbać o swoje zdrowie. Duże możliwości daje program Profilaktyka 40 Plus, z którego ciągle korzysta niewielu uprawnionych.

– Wystarczy niewielki wysiłek, żeby zdobyć ważne i potrzebne informacje – powiedziała lekarka Mirona Flisikowska-Wilczek.

To jest tylko jedno pobranie krwi, dzięki któremu możemy zbadać wiele układów. Ocenimy rozszerzoną morfologię. Możemy sprawdzić, czy nie ma zwykłej niedokrwistości, ale i możemy wykluczyć nowotwory krwi. Wystarczy zmienić swój styl życia i możemy wydłużyć sobie życie o 10 lat, a nawet więcej.

00:00 / 00:00

Dane są niepokojące. Polska jest w niechlubnej czołówce europejskiej pod względem umieralności, zarówno kobiet, jak i mężczyzn – powiedział Tomasz Jan Prycel ze stowarzyszenia CEESTAHC.

Średnia wieku mężczyzn w Europie po pandemii to 77,5 roku, a kobiet – 83,2. W Polsce średnia spadła odpowiednio do 72,5 i 80,7 roku.

00:00 / 00:00

Chorujemy głównie na choroby układu krążenia i nowotwory.

O profilaktyce 40 Plus, a także o tym, w jaki sposób samorządy lokalne mogą zdobywać fundusze oraz dostęp do zdrowotnych programów profilaktycznych rozmawiano w Olsztynie podczas konferencji zorganizowanej przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” oraz samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: K. Ośko

Więcej w badania
Większość Polaków nie odkłada na emeryturę. Potwierdzają to badania

79 proc. Polaków nie odkłada na emeryturę poza obowiązkowymi składkami - wynika z badania „Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania". Jak dodano, 38 proc. badanych deklaruje, że...

Zamknij
RadioOlsztynTV