Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warto poznać. Iławski Biskupin – osada obronna z wczesnej epoki żelaza

Iławski Biskupin. Fot. R. Lesiński

To pradziejowa osada obronna z okresu wczesnej epoki żelaza (okoł0 550 r. p.n.e. – około 10 r. n.e.), która ulokowana była na półwyspie nieomal zanikłego dziś Jeziora Piotrkowskiego.

Osada znajdowała się pomiędzy dzisiejszymi wsiami Starzykowo i Piotrkowo.  Została odkryta w 1929 roku przez leśniczego Heninga z leśnictwa Klein Starkenau. Do 1931 roku badania były prowadzone przez dyrektora Prowincjonalnego Muzeum Zachodniopruskiego w Kwidzynie Waldemara Heyma.

W osadzie na obszarze 40 na 50 metrów znajdowało się osiem obiektów. Była otoczona podwójnymi umocnieniami, a prowadził do niej 60 metrowy korytarz przegrodzony trzema bramami. To jedyna taka osada z owego okresu na terenie przybałtyckim.

Nazwę „Iławski Biskupin” nadał osadzie dr Wiesław Skrobot, popularyzator historii, który wyznaczył także ścieżkę dydaktyczną w pobliżu. O wyjątkowości tego miejsca będzie rozmawiał Robert Lesiński.

 

Popularyzator historii dr Wiesław Skrobot. Fot. R. Lesiński

Plan osady Starzykowo Małe. Fot. R. Lesiński

Plan osady Starzykowo Małe. Fot. R. Lesiński

Makieta osady Starzykowo Małe. Fot. R. Lesiński

Kierunek Iławski Biskupin. Fot. R. Lesiński

Dr Wiesław Skrobot i Kamień Waldemar. Fot. R. Lesiński

Kamień Waldemar. Fot. R. Lesiński

Iławski Biskupin. Fot. R. Lesiński

Więcej w osada
Czy w Działdowie znajdowała się średniowieczna osada rybacka?

Archeolodzy szukają śladów średniowiecznej osady rybackiej w Działdowie. Prace ruszyły przy ulicy Mławskiej. To kontynuacja badań prowadzonych w  tym miejscu w latach 2014-15. Wówczas badacze odkryli...

Zamknij
RadioOlsztynTV