Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warto pomagać, bo dobro wraca

Wolontariusze. Fot. Caritas

Około 300 osób samotnych i bezdomnych zasiądzie do wigilijnego stołu organizowanego przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej. W Bliższych Spotkaniach rozmawialiśmy o akcjach charytatywnych.

Pierwszym gościem Izabeli Malewskiej była Krystyna Kucewicz z Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

Krystyna Kucewicz

I. Malewska: Zachęcamy do wzięcia udziału w dwóch akcjach. Pierwsza to, organizowana w najbliższy piątek i sobotę, zbiórka żywności. Juz po raz trzynasty w 40 sklepach na terenie Warmii i Mazur wolontariusze Caritas będą zbierać produkty, które powinny się znaleźć na świątecznym stole u osób samotnych i bezdomnych. Na co liczycie Państwo najbardziej?

K. Kucewicz: Prosimy o wrzucanie, do oznakowanych koszy, produktów o dłuższym terminie ważności i łatwych w przechowywaniu. najbardziej potrzebne są: mąka, cukier, tłuszcze, kawa, herbata, makarony, kasze, ryż, konserwy i słodycze dla dzieci.

I. Malewska: A gdzie będą prowadzone zbiórki żywności?

K. Kucewicz: Zbiórki organizowane są w wyznaczonych sklepach. Ubrani w czerwone koszulki z logo Caritas wolontariusze będą rozdawać ulotki i zachęcać do przekazywania żywności.

I. Malewska: Do kogo trafią te dary?

K. Kucewicz: Do potrzebujących. Przede wszystkim chodzi o osoby samotne, seniorów, którzy mają niskie dochody i nie kwalifikują się do innego programu żywnościowego. Zweryfikowaliśmy listy osób i rodzin, które potrzebują naszej pomocy. Wsparcie będzie przekazywane w formie paczek. Dla osób bezdomnych i samotnych zorganizujemy też Wigilię.

To od wielkiego serca darczyńców zależy, jak będzie wyglądał stół wigilijny i świąteczna paczka.

Posłuchaj rozmowy z Krystyną Kucewicz

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Kolejną akcją charytatywną  jest „Szlachetna paczka”. W tym roku, na Warmii i Mazurach, do pomocy zakwalifikowano 770 rodzin.

Kolejnym gościem Bliższych Spotkań była liderka „Szlachetnej paczki” w Olsztynie Agnieszka Kurenda.

Agnieszka Kurenda

I. Malewska: Do jakich rodzin już w ten weekend trafią „Szlachetne Paczki”?

Agnieszka Kurenda: Są to głównie rodziny wielodzietne, samotni ojcowie, samotne matki, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami. Wśród nich są osoby, które na co dzień nie bardzo sobie radzą, na które spadło jakiś nieszczęście i w tym roku potrzebna jest im pomoc.

I. Malewska: Są jeszcze rodziny, które nie zostały wytypowane w tej bazie?

Agnieszka Kurenda: 730 rodzin już ma darczyńców. Około 40 rodzin cały czas czeka na pomoc ludzi dobrej woli. Najwięcej rodzin, których nikt jeszcze nie wybrał jest w Bartoszycach i Węgorzewie. W Olsztynie wszystkie rodziny mają darczyńców i Olsztyn będzie wspierał Bartoszyce.

I. Malewska: Kto najczęściej oferuje swoją pomoc?

Agnieszka Kurenda: W tym roku jest to bardzo zróżnicowane. Są osoby prywatne, firmy, wolontariusze, uczelnie, szkoły, a nawet koordynatorzy „Szlachetnej Paczki”. Najczęściej są to grupy. Chociaż zdarzają się też pojedyncze rodziny lub osoby prywatne.

Posłuchaj rozmowy z Agnieszką Kurendą

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

„Okaż serce. Podaruj gwiazdkę” to kolejna akcja pomocowa, tym razem organizowana wspólnie przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinie ARKA oraz TVP3 Olsztyn.

Gościem Izabeli Malewskiej była kierująca redakcją programu regionalnego TVP Olsztyn Joanna Warecha.

Joanna Warecha

I. Malewska: Akcja organizowana jest już od 12 lat. To, można powiedzieć, kawał historii.

Joanna Warecha: Akcja trwa od 2006 roku i dzięki naszym widzom i słuchaczom Radia Olsztyn udało się pomóc ponad stu rodzinom z Warmii i Mazur. Przy okazji chcę podziękować dziennikarzom Polskiego Radia w Olsztynie, którzy nas wspierają. W tym roku postanowiliśmy pomagać seniorom. Do wspólnych działań włączyli się też sportowcy. Mamy bardzo duży odzew od rodzin z całego województwa. Okazuje się, że to dzieci inspirują dorosłych i mówią „Mamo, ja bym chciała przekazać kredki, bloki, flamastry”. Nie tylko w oczach dzieci świat jest kolorowy, ale może też być piękny i kolorowy w oczach seniorów.

I. Malewska: Te kolorowe kredki są bardzo ważne.

Joanna Warecha: Taka koloro-terapia jest jedną z piękniejszych metod, żeby sobie radzić i z samotnością, i z bezradnością. To jest moment, kiedy wspólnie możemy zrobić coś pięknego, chociażby ozdoby choinkowe. Zachęcamy więc Państwa, żeby do telewizji przynosić kolorowe kredki, flamastry, bloki i artykuły biurowe. Czekamy na Państwa do 14 grudnia. W weekendy jesteśmy do godziny 19 w siedzibie TVP w Olsztynie przy ulicy Radiowej. Od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 16.00 prezenty można zostawić w Biurze Reklamy przy ulicy Piłsudskiego, wejście od Głowackiego.

Posłuchaj rozmowy z Joanną Warechą

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

 

Autorka: D.Kucharzewska
Redakcja: A.Socha/ BSC

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Caritas
„Dzięki bombkom Radia Olsztyn wigilia bezdomnych będzie przepiękna”. Ksiądz Paweł Zięba z Caritas gościem Porannych Pytań

Chciałbym, żeby grudzień trwał przez cały rok - mówi goszczący w Porannych Pytaniach ksiądz Paweł Zięba, dyrektor Caritas archidiecezji warmińskiej. Trwa świąteczna akcja pomocy Radia Olsztyn...

Zamknij
RadioOlsztynTV