Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc rozpoczyna pracę. „Placówka była niezwykle potrzebna”

fot. P. Getka

Zniknęła kolejna biała plama z medycznej mapy województwa warmińsko-mazurskiego. Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie od 1 stycznia przyszłego roku będzie Warmińsko-Mazurskim Centrum Chorób Płuc. Zmienia się nie tylko nazwa, ale przede wszystkim proces leczenia.

Problemem szpitala pulmonologicznego była duża liczba pacjentów, co przekładało się na długą kolejkę na wizytę u specjalisty. Z analiz wynikało, że nawet połowa potrzebujących z regionu, musiała szukać pomocy w szpitalach w innych województwach. Płacił za to warmińsko-mazurski NFZ – rocznie około czterech i pół miliona złotych.

Ze szpitala miejskiego w Olsztynie do Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc przeniesiony został również oddział chirurgii klatki piersiowej. – Ma być szybciej, kompleksowo i bardziej efektywnie – wyjaśnia Irena Petryna, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc.

00:00 / 00:00

– W regionie taka placówka była niezwykle potrzebna. Coraz więcej osób ma problemy z układem oddechowym, to choroby cywilizacyjne – przekonuje Jacek Owczarczyk, zastępca dyrektora do spraw medycznych Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc.

Dodatkowo specjalnie wyznaczony asystent będzie prowadził pacjenta przez kolejne etapy leczenia. Nowością w centrum jest opieka anestezjologiczna.  – Dzięki temu można zapewnić specjalistyczną pomoc na wszystkich poziomach – dodaje Iwona Podlińska, która będzie prowadzić oddział anestezjologii i intensywnej terapii.

Dotacja z budżetu państwa na budowę placówki to 17 i pół miliona złotych. – Staraliśmy się o to wiele lat – mówi Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.

Kiedy byłem jeszcze radnym sejmiku – raport pani prof. Doboszyńskiej mówił o tym, że Warmia i Mazury to region, w którym jest najwyższa liczba zachorowań i przypadków śmiertelnych z powodu chorób płuc. Później – już kiedy jako wojewoda – spotkałem się z panią dyrektor, to oczywista stała się kwestia wpisania Centrum Chorób Płuc do priorytetów na mapie potrzeb zdrowotnych województwa. I dziś mamy tego efekt.

00:00 / 00:00

Szpital pulmonologiczny jest jednostką samorządu województwa. Marszałek Gustaw Marek Brzezin zapowiada, że centrum będzie systematycznie doposażane.

O dofinansowanie w ministerstwach zabiegał m.in. Zbigniew Babalski. – Dzięki temu możemy leczyć chorych na miejscu – mówi poseł PiS.

Pierwsi pacjenci w Warmińsko-Mazurskim Centrum Chorób Płuc pojawią się na początku przyszłego roku.

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w zdrowie, choroba, video
Świąteczne stroiki od Radia Olsztyn pojadą do żołnierzy służących na granicy z Białorusią

Nie wszyscy spędzą tegoroczne święta Bożego Narodzenia przy rodzinnym stole. Daleko od domu będą, m.in. żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze z województwa warmińsko-mazurskiego od...

Zamknij
RadioOlsztynTV