Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmińsko-mazurski rynek pracy pozytywnie zaskakuje. Spada stopa bezrobocia

W sierpniu stopa bezrobocia w sierpniu w całym kraju nie zmieniła się, natomiast w województwie warmińsko-mazurskim spadła.

Na koniec sierpnia wyniosła 8,7 procent. Zdzisław Szczepkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie twierdzi, że działa splot kilku czynników.

Na te relatywnie dobre wyniki na rynku pracy w dużej mierze wpłynęła tarcza, czy tarcze antykryzysowe. Spowodowało to iż utrzymano stany zatrudnienia. Nie widać też informacji o zwolnieniach grupowych. Utrzymuje się duży popyt na pracowników. Swoją rolę odegrało także sezonowe zmniejszenie bezrobocia.

00:00 / 00:00

Mimo, że stopa bezrobocia jest coraz niższa, nadal niezbędne jest aktywizowanie osób bezrobotnych na Warmii i Mazurach.

Pracodawcy w regionie narzekają na brak rąk do pracy. Z drugiej strony, urzędy pracy cały czas starają się aktywizować bezrobotnych. Urząd Pracy w Kętrzynie pozyskał właśnie ponad 500 tysięcy złotych na zorganizowanie robót publicznych. Ewa Wiszniewska, wicedyrektor tego urzędu, podkreśla, że powiat ma dwukrotnie wyższą stopę bezrobocia, niż całe województwo.

Nasz region jest trudny, bo większość naszych klientów zamieszkuje obszary wiejskie. Są to osoby oddalone od rynku pracy, które mają problem z dojazdem do pracy. Roboty publiczne organizowane są w samorządach, czyli dają możliwość chociaż krótkiego zatrudnienia na terenie danej gminy i nie wymagają przemieszczania się.

00:00 / 00:00

Mimo tej poprawy, województwo warmińsko-mazurskie wciąż ma najwyższą stopę bezrobocia spośród wszystkich województw. W kraju stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,8 procent.

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, rynek pracy
Po wielu miesiącach przerwy szpital wraca do normalnej pracy

Szpital Miejski w Elblągu wrócił do normalnej pracy. Placówka przez wiele miesięcy była przeznaczona na potrzeby leczenia pacjentów chorych na Covid-19.  Szpital wciąż szuka lekarzy, żeby...

Zamknij
RadioOlsztynTV