Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmińskie kapliczki odzyskują swój blask. Na ich ratunek spieszą społecznicy

Fot. Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic

Społecznicy z Towarzystwa Miłośników Reszla i Okolic odnowili kolejną kapliczkę różańcową na trasie między Reszlem a Świętą Lipką. Zakończyły się też prace konserwatorskie przy kapliczkach w warmińskich wsiach Kieźliny i Brąswałd.

Kapliczki to najbardziej charakterystyczny i rzucający się w oczy element krajobrazu Warmii. Na trasie między Reszlem a Świętą Lipką, po obu stronach drogi, ustawionych jest 15 barokowych kapliczek różańcowych. Jest to jedyny tego typu zespół kapliczek znajdujący się w regionie – pozostałe kapliczki nie tworzą zespołów, ale są poświęcone Matce Bożej lub świętym.

Od kilku lat społecznicy z Towarzystwa Miłośników Reszla i Okolic własnym sumptem nie tylko odnawiają kapliczki różańcowe, ale też dbają o ich otoczenie. Właśnie poinformowali w mediach społecznościowych o zakończeniu renowacji kapliczki XI z płaskorzeźbą „Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa”. Prace społeczników odebrał Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.

To już druga kapliczka, którą odnowiło nasze stowarzyszenie dzięki życzliwej pomocy wielu osób i instytucji

– napisali społecznicy, dzięki którym kapliczka odzyskała m.in. pierwotny różowy kolor. Kolor ten nawiązuje do barwy świętolipskiego sanktuarium. Kapliczki, które nie są jeszcze odnowione są pomalowane na biało. Inną kapliczkę różańcową z tego kompleksu odnawia Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.

Grupa kapliczek między kościołem farnym w Reszlu a sanktuarium w Świętej Lipce powstała w latach 1733-1735. Trasą tą szły z jednego ośrodka jezuickiego (Reszel) do drugiego ośrodka jezuickiego (Święta Lipka) pielgrzymki zwane przed laty łosierami. Pod względem architektonicznym kapliczki nawiązują do stylistyki barokowej sanktuarium w Świętej Lipce. W ich niszach są sceny nawiązujące do kolejnych tajemnic różańcowych. Wykonali je z piaskowca warmińscy rzeźbiarze – Jan Frey z Braniewa i Jan Chrystian Schmidt z Reszla. Każdą kapliczkę wieńczyły kute z żelaza krzyże z chorągiewkami wiatrowymi z datami, które wykonał kowal Jan Schwartz z Reszla. Większość oryginalnych chorągiewek nie dotrwała do dziś – zrekonstruowano je.

Przydrożne kapliczki, nie tylko poświęcone Matce Bożej, ale i świętym, to charakterystyczny element krajobrazu Warmii. Do dziś we wsiach, przy drogach, na skrzyżowaniach, a czasem w polu stoi na Warmii około 1,4 tys. murowanych kapliczek. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie poinformował, że w ostatnim czasie prace konserwatorskie zakończyły się przy dwóch neogotyckich kapliczkach w Kieźlinach i Brąswałdzie w podolsztyńskiej gminie Dywity. Prace konserwatorskie przy tych kapliczkach finansowo wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prace polegały przede wszystkim na usunięciu zabrudzeń, nieprawidłowych napraw i kontrastowych, białych przemalowań tynkowanych nisz oraz płycin. Zakonserwowano również elementy metalowe, w tym chorągiewkę z datą budowy w Brąswałdzie i nietypowe elementy mocujące ramę niezachowanego okna niszy

– podał urząd konserwatora zabytków.

Fot. Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic

Fot. Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic

Fot. Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Reszel, Świeta Lipka, renowacja, kapliczka, wojewodzki konserwator zabytków, Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic
Uczniowie mogą rozwijać zainteresowania. Szkoła w Reszlu ma Laboratorium Przyszłości

Pracownia robotyki, muzyczna i fotograficzna - uczniowie z Reszla mogą rozwijać swoje zainteresowania w tzw. Laboratorium Przyszłości. To ogólnopolski projekt - jego założeniem jest dofinansowywanie miejsc,...

Zamknij
RadioOlsztynTV