Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmia i Mazury zrealizują wspólne inwestycje z Obwodem Kaliningradzkim

Kaliningrad

Rada Ministrów przyjęła program Polska-Rosja. Federacja Rosyjska do programu przystąpiła 26 grudnia. Dzięki współpracy 41,65 mln euro ze środków Unii Europejskiej trafi do beneficjentów z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i pomorskiego na realizację partnerskich projektów z Obwodem Kaliningradzkim.

Budżet programu wynosi 62,47 mln euro, w tym 41,65 mln euro z funduszy Unii Europejskiej i 20,82 mln euro ze środków budżetu Federacji Rosyjskiej.

W ramach Programu będzie możliwa realizacja projektów wpisujących się w  promocję kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego; ochronę środowiska, łagodzenie zmian klimatycznych; poprawę dostępności regionów, rozwój  transportu oraz sieci i systemów komunikacyjnych; wspieranie zarządzania granicami oraz bezpieczeństwem na granicach.

Do uruchomienia tego programu niezbędne były trzy elementy: pozytywna decyzja Komisji Europejskiej – uzyskana 8 grudnia 2016 r., podpisanie przez trzy strony (KE, Polskę i Federację Rosyjską) tzw. umowy finansowej, co Komisja uczyniła 20 grudnia, a strona rosyjska – 26 grudnia  oraz przygotowanie instytucjonalne i merytoryczne. – Pod tym względem zespół Ministerstwa Rozwoju i Wspólny Sekretariat Techniczny w Olsztynie są w pełnej gotowości – zapewnił Jerzy Kwieciński wiceminister rozwoju.

Dofinansowanie projektów ze środków programu wynosi maksymalnie 90% całkowitego budżetu projektu, co oznacza konieczność współfinansowania co najmniej 10% wydatków projektu ze środków własnych beneficjentów.

Projekty konkursowe mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 2,5 mln euro. W każdym projekcie musi uczestniczyć co najmniej jeden partner z Polski i jeden z Obwodu Kaliningradzkiego.

O fundusze ubiegać się mogą wnioskodawcy –  osoby prawne posiadającymi siedzibę na obszarze objętym Programem lub organizacjami międzynarodowymi posiadającymi siedzibę operacyjną na obszarze Programu.

Instytucją Zarządzającą Programem jest Ministerstwo Rozwoju, wspierane przez Wspólny Sekretariat Techniczny (WST) w Olsztynie, który funkcjonuje w ramach Centrum Projektów Europejskich.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w uwaga
Do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko Janowi A., byłemu burmistrzowi Pisza

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie skieruje do Sądu Rejonowego w Piszu akt oskarżenia przeciwko Janowi A. byłemu burmistrzowi Pisza. Zarzucono mu przekroczenie uprawnień w latach 2010 -...

Zamknij
RadioOlsztynTV