Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Waldemar Mierzwa

Waldemar Mierzwa. Fot. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu

Historyk, publicysta, autor i wydawca. Waldemar Mierzwa studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim.

Na Mazury przyjechał w 1983 roku, gdzie pracował najpierw jako dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem (1983-1991). Od 2002 roku jest właścicielem i redaktorem Oficyny Wydawniczej „Retman” w Dąbrównie. To wydawnictwo regionalne poświęcone przede wszystkim historii, kulturze i ludziom Mazur i Warmii. Oficyna wydała ponad 70 pozycji książkowych, z których każdą cechuje najwyższy poziom wydawniczy. Jej najbardziej znane serie to „Moja biblioteka mazurska”, „Miniatury mazurskie” oraz „Dawne miasta Prus Wschodnich w stu ilustrowanych opowieściach”.

Waldemar Mierzwa działa z pasją i zaangażowaniem na rzecz przywracania pamięci o losach dawnych mieszkańców ziem Warmii i Mazur. Nie tylko pisze i wydaje książki poświęcone tej tematyce, ale także tworzy lokalne partnerstwa i organizuje wydarzenia kulturalne promujące zapomniane karty historii regionu (m.in. Galeria Mazurskiego Portretu, odrestaurowanie zabytkowej kapliczki w Dąbrównie, akcja przywracania do wiejskich ogródków tradycyjnych kwiatów, jakimi są malwy, w której udział wzięło ponad 65 tysięcy osób, cykliczna akcja „Zapalmy światełko Mazurom”, w której udział bierze corocznie kilkadziesiąt tysięcy osób).

Laureat tegorocznej nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury. Instytucją wnioskującą o nagrodę była Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.

Posłuchaj audycji Ludzie Kultury

00:00 / 00:00

Audycja powstała przy współpracy z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu

Więcej w Waldemar Mierzwa
Małe Ojczyzny Waldemara Mierzwy. Posłuchaj audycji

Dąbrówno obecne jest w twórczości literackiej i wydawniczej Waldemara Mierzwy z powodów... naturalnych. Od 37 lat autor i wydawca mieszka w miasteczku między jeziorami Dąbrowa Mała...

Zamknij
RadioOlsztynTV