W Zielonce Pasłęckiej uczczono męczeństwo mieszkańców polskich wsi
W Zielonce Pasłęckiej odbyły się uroczystości związane z przypadającym 12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. W upamiętnieniu tego dnia wzięły udział także osoby, które doświadczyły okrucieństw totalitaryzmów w czasie II wojny światowej.
W uroczystej mszy oraz złożeniu kwiatów przed pomnikiem pamięci wzięła udział Janina Leśniewicz – jedna z świadków tragicznych wydarzeń z przeszłości.
Do mojej mamy przyszła pewna Ukrainka z informacją, że do domu rodziców zbliża się banda. Wzięliśmy wszystko, co tylko mogliśmy i uciekliśmy. (…) Pamiętam, jak moja babcia gotowała na kozie zacierki, ponieważ nic innego do jedzenia nie było
– wspomniała pani Janina.
Znaczenie tego dnia podkreślił radny sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Łukasz Kochan.
Lokalna społeczność jest chyba najlepszym dowodem i przykładem tego, co się wydarzyło ponad 80 lat temu. Ta uroczystość upamiętnia wszystkich zamordowanych poległych, ale przede wszystkim wszystkich mieszkańców polskiej wsi, którzy tworzyli polską kulturę i tożsamość narodową
– dodał radny PiS.
12 lipca 1943 roku Niemcy spacyfikowali położoną w województwie świętokrzyskim wieś Michniów. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej obchodzony był po raz siódmy.
Posłuchaj relacji Jana Suleckiego
Autor: J. Sulecki
Redakcja: M. Rutynowski