Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W tych zawodach brakuje pracowników w Olsztynie po pandemii

Jak wygląda rynek pracy w Olsztynie? Okazuje się, że o zatrudnienie wcale nie jest trudno. Jeśli mieszkasz w tym mieście lub okolicach, na pewno znajdziesz interesującą ofertę. Zobacz, jakie branże najintensywniej szukają pracowników.

Rynek pracy po pandemii

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na stan i profil zatrudnienia, nie tylko w Polsce. Wiele firm, zwłaszcza z branży gastronomicznej i hotelarskiej, było zmuszonych do ograniczenia lub wręcz zamknięcia działalności, co wiązało się z licznymi zwolnieniami pracowników. Mogłoby się wydawać, że odmrożenie gospodarki pozwoliło na ponowne otwarcie obiektów, tak się jednak nie stało. Dlaczego? Powód jest dość banalny – zabrakło rąk do pracy. Wiele osób zmuszonych do przekwalifikowania się i szukania pracy w innych sektorach nie powróciło do swoich poprzednich pracodawców. W tej sytuacji mamy do czynienia z pewnego rodzaju precedensem: jest praca – nie ma komu pracować. Praca w Olsztynie jest na wyciągnięcie ręki, szczególnie w niektórych branżach.

Gastronomia i hotelarstwo – tu zatrudnisz się najszybciej

Jak już zostało wspomniane wyżej, to właściciele hoteli, restauracji, pubów i kawiarń mają największy problem ze znalezieniem pracowników. Ofert pracy w charakterze kucharza, pomocnika kucharza i kelnera jest bardzo dużo. Zatrudnienie można znaleźć zarówno w dużych placówkach, jak i mniejszych pubach lub pensjonatach.

Brak pracowników w tym sektorze wynika nie tylko z dużego odpływu poprzednich i ich niechęci do powrotu, ale też ze związanego z pandemią zamknięcia granic, co mocno ograniczyło napływ imigrantów zarobkowych.

Pracownik produkcji w Olsztynie – praca od ręki

Nie widzisz się w branży hotelarskiej ani gastronomicznej? Nie chcesz pracować bezpośrednio z klientami? Nic straconego! Możesz zatrudnić się jako pracownik produkcyjny w jednym z licznych w Olsztynie i okolicach przedsiębiorstw. Rodzaj pracy będzie zależny od konkretnego profilu produkcji, jednak wszystkie stanowiska łączy jedno – praca zmianowa w stałym zespole, bez kontaktu z klientami. Poszukiwani są także operatorzy maszyn produkcyjnych. Doświadczenie coraz częściej nie jest wymagane.

Olsztyn poszukuje budowlańców

Po chwilowym przestoju obserwuje się wyraźny boom na rynku budowlanym, co przekłada się na zwiększenie zatrudnienia. Podobnie jak w innych branżach, tak i tu wyraźnie odczuwalny jest brak pracowników zza wschodniej granicy. Firmy poszukują zarówno inżynierów budowlanych, jak i cieśli, spawaczy, murarzy i pomocników murarzy, monterów instalacji sanitarnych. Przedstawiciele branży budowlanej oferują stabilne zatrudnienie. Nic nie wskazuje na to, by boom budowlany miał się szybko skończyć.

Kto jeszcze zarobi w Olsztynie? Kierowcy i przedstawiciele handlowi

Jeśli masz prawo jazdy kategorii C+E bez trudu znajdziesz pracę. Firmy spedycyjne poszukują kierowców gotowych jeździć zarówno za wschodnią, jak i zachodnią granicę. Wynagrodzenie może sięgać nawet kilku tysięcy euro.

Okres odmrażania gospodarki to czas, w którym wiele firm musi na nowo pozyskać stałych klientów. Dlatego tak wiele z nich poszukuje sprawnych i skutecznych przedstawicieli handlowych. Tu doświadczenie nie jest wymagane, aczkolwiek na pewno będzie dodatkowym atutem. Bardziej liczy się umiejętność zorganizowania sobie pracy, samodyscyplina, odporność na stres, łatwość nawiązywania kontaktów, znajomość technik sprzedażowych. W niektórych przypadkach wymagane jest prawo jazdy kategorii B.

Artykuł sponsorowany

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca
Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19?

Finalizowane są prace nad projektem, który daje pracodawcom możliwość sprawdzenia, czy ich pracownicy są zaszczepieni – powiedział w minister Adam Niedzielski. - Pański resort przygotował już...

Zamknij
RadioOlsztynTV