Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Szczytnie kończy się rok Krzysztofa Klenczona

Krzysztof Klenczon. Fot. PAP/CAF/T. Gawałkiewicz

Dziś 80. rocznica urodzin Krzysztofa Klenczona – wokalisty, gitarzysty i kompozytora.

Krzysztof Antoni Klenczon, autor hitów „Kwiaty we włosach”, „Historia jednej znajomości”, „Nikt na świecie nie wie”, ale również pieśni o Żołnierzach Wyklętych „Biały Krzyż”, przyszedł na świat 14 stycznia 1942 r. w Pułtusku, ale kilka lat później przeprowadził się z rodziną do Szczytna, które na wiele lat stało się domem Klenczona. Było to również miejsce, do którego symbolicznie powrócił z USA po śmierci, bowiem spoczął tam w rodzinnym grobowcu.

Był członkiem zespołów: Niebiesko-Czarni, Czerwone Gitary czy Trzy Korony. Skomponował największe przeboje Czerwonych Gitar (obok Seweryna Krajewskiego). Przyjaźnił się m.in. z Czesławem Niemenem i Krzysztofem Krawczykiem. Zginął w Stanach Zjednoczonych w wypadku samochodowym.

Rok 2021 został ogłoszony przez Szczytno Rokiem Krzysztofa Klenczona. Było mnóstwo imprez i wydarzeń artystycznych. Zdecydowano o stworzeniu muralu na budynku Szkoły Muzycznej w Szczytnie. Ulica Spacerowa, biegnąca w pobliżu zrekonstruowanego zamku, zmieniła nazwę na ulicę Krzysztofa Klenczona. Po jeziorze Domowym Dużym pływa flota żaglówek z nazwami utworów kompozytora. Klenczon przypomina o swojej obecności m.in. pomnikami przed Miejskim Domem Kultury i na pasażu w pobliżu plaży miejskiej. Rok Krzysztofa Klenczona w Szczytnie kończy się właśnie dziś – w 80. rocznicę jego urodzin.

Rok Krzysztofa Klenczona Fot. ww.miastoszczytno.pl

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Resort zdrowia podał raport. Za 10 procent wszystkich zakażeń odpowiada mutacja omikron

Badania potwierdziły 16 047 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 423 osoby z COVID-19 – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wirusem SARS-CoV-2 od początku...

Zamknij
RadioOlsztynTV