Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Światowym Dniu Walki z Rakiem lekarze przypominają o badaniach

Fot. Adobe Stock

4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. Lekarze przypominają o badaniach i przestrzegają, żeby zwrócić również uwagę na odpowiedni tryb życia, dietę i aktywność fizyczną.

Profilaktyka oraz wczesne wykrywanie i leczenie nowotworów przewodu pokarmowego to dwa najważniejsze filary, na których opiera się skuteczne działanie zmierzające do tego, aby „wyprzedzić” chorobę i nie pozwolić jej się rozwinąć.

Odpowiednia profilaktyka skupia się przede wszystkim na prowadzeniu zdrowego trybu życia, odpowiedniej diecie oraz aktywności fizycznej. Lekarze podkreślają, że czynnikami kancerogennymi w odniesieniu do nowotworów jelita grubego są: dieta wysokokaloryczna uboga w owoce i warzywa, siedzący tryb życia, otyłość i cukrzyca, a także nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Tu bardzo wiele zależy od nas samych. Możemy poprzez zmianę nawyków żywieniowych, rezygnację z używek, regularne spacery, uprawianie sportu w dużym stopniu uchronić się przed powstaniem nowotworu

– wyjaśnił doktor Kamil Knut, chirurg ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Nowotwór w początkowym stadium może przybierać postać „cichej choroby” – nie boli, ani nie powoduje dotkliwych dla pacjenta objawów.

Tu należy powiedzieć o kolonoskopii – badaniu, które umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie jelita od środka, a w razie wykrycia niepokojącej zmiany pozwala podjąć szybko leczenie

– zaznaczył doktor Knut.

Lekarz zwrócił również uwagę, że pięcioletnie przeżycie pacjentów, u których wykryto raka jelita grubego w pierwszym stopniu zaawansowania, wynosi od 85 do nawet 100 proc. W czwartym stopniu zaawansowania ten odsetek przeżyć pięcioletnich spada do 5 proc.

Zachęcam do badań endoskopowych i diagnostyki, która naprawdę może uratować życie. Korzyścią sytuacji, w której nowotwór jest wcześnie wykryty jest to, że możemy operować laparoskopowo, małoinwazyjnie. Pacjent wtedy szybciej wraca do zdrowia i do codziennego funkcjonowania

– podsumował specjalista.

Rocznie na raka jelita grubego zapada w Polsce około 18 tysięcy osób.

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem ustanowiono na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, zobowiązującą państwa, które ją podpisały do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.

Autor: J. Szymańska (PAP)
Redakcja: K. Ośko

Więcej w onkologia, rak, profilaktyka
Jest nowa lista leków refundowanych. Co się zmienia?

Refundowanych jest 19 nowych terapii. 8 z nich dotyczy wskazań onkologicznych, a 11 - nieonkologicznych. Od Nowego Roku weszła w życie nowa lista leków refundowanych. Przede...

Zamknij
RadioOlsztynTV