Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Rucianem Nidzie powstanie nowa śluza. Guzianka II ułatwi ruch żeglugowy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Śluza Guzianka, fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Przed południem podpisano umowę na budowę śluzy Guzianka II w Rucianem-Nidzie.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest gospodarczym sercem i motorem rozwoju mazurskich miejscowości. W sezonie turystycznym śluzą przeprawia się kilkaset jednostek pływających dziennie. Obiekt z 1879 roku jest obecnie w złym stanie technicznym. Jego modernizacja wymaga całkowitego zamknięcia, a co za tym idzie wyłączenia ruchu żeglugowego.

Przygotowano więc projekt budowy nowej śluzy tzw. Guzianki II, która podczas remontu obsłuży ruch istniejącej śluzy, a docelowo przejmie część ruchu żeglugowego pomiędzy jeziorami Bełdany i Nidzkie.

Etap pierwszy to też prace przy udrożnieniu szlaku wodnego na przesmyku jezior Mikołajskie i Tałty i przebudowa nabrzeża Jeziora Ryńskiego w Rynie. Projekt będzie realizowany w ramach współpracy  Wód Polskich z samorządami Mikołajek, Rynu, Rucianego-Nida, Pisza i Giżycka, a jego liderem jest Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie.

Roboty budowlane potrwają do 30 czerwca 2020 roku. Ich koszt wyniesie prawie 26,5 miliona złotych.

Autor: A.Socha
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w jeziora, Wielkie Jeziora Mazurskie, żeglarze, śluza
To ostatni weekend karetek wodnych na Wielkich Jeziorach Mazurskich

Dziś po raz ostatni dyżurują wodne karetki, które od czerwca stacjonowały w czterech bazach na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W tym sezonie ratownicy wodni udzielili pomocy...

Zamknij
RadioOlsztynTV