Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Rozogach uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Fot. Łukasz Węglewski

Położone niedaleko Szczytna Rozogi wspominają żołnierzy podziemia niepodległościowego. W tej niewielkiej miejscowości na południu województwa obchodzono Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Żołnierze Niezłomni to bohaterowie, którzy przez teren gminy Rozogi bardzo często przechodzili – podkreśla radny gminy Rozogi Mieczysław Dzierlatka. – 5 Wileńska Brygada Armii Krajowej „Łupaszki” szła tędy do Olsztynka czy w okolice Borów Tucholskich – wspomina.

– Powinniśmy oddawać im hołd i stwarzać taką sytuację, żeby rodziny po tych żołnierzach były dumne ze swoich przodków – przekonuje poseł PiS Jerzy Gosiewski. Uroczystości rozpoczęły się w południe w kościele pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny w Rozogach. Po mszy świętej uroczystości przeniosły się do gminnego ośrodka kultury. Tam otwarto wystawę pod tytułem „Zbrodnie w Majestacie Prawa”. Jak co roku, w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczestniczyły dzieci i młodzież z okolicznych szkół. To oni przygotowali biogramy żołnierzy podziemia niepodległościowego i recytowali patriotyczne wiersze.

– Żołnierze Niezłomni są dla nas wielkimi bohaterami. Walczyli o Polskę wolną, niepodległą, suwerenną i czystą jak łza – mówi Elżbieta Dzierlatka, uczennica Zespołu Szkół Zawodowych w Ostrołęce.  Obchody w Rozogach inaugurują cykl wydarzeń organizowanych w regionie podkreślał warmińsko-mazurski kurator oświaty. – Warmia i Mazury to ziemie, gdzie też trwała walka z tak zwaną drugą okupacją sowiecką – dodaje Krzysztof Marek Nowacki.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

– Taka rocznica jest potrzebna – argumentuje wicewojewoda Sławomir Sadowski. Jego zdaniem musimy przywoływać pamięć tych, którzy oddali swoje życie, cierpieli, byli torturowani, zabijani, często strzałem w tył głowy.

Dodajmy, że czczony w Rozogach Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony 1 marca. Na ten dzień przypada rocznica stracenia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie członków ostatniego IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Święto ustanowiono hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Jak twierdzą historycy, Żołnierze Wyklęci powiedzieli „nie” sowietyzacji Polski.

W Rozogach uczczono Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Fot. Dawid Drewko

W Rozogach uczczono Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Fot. Dawid Drewko

(lew/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, żołnierz, żołnierze wyklęci, niepodległość, Rozogi
Odkryj z nami przed i powojenną historię Elbląga

Elbląg obchodzi w tym rok 780. rocznicę powstania. Jest jednym z najstarszych miast w Polsce i najstarszym w województwie warmińsko-mazurskim. Do końca stycznia 1945 roku Elbląg...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV