Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W regionie nie brakuje takich perełek. Dziś Europejski Dzień Gotyku Ceglanego

Zamek w Nidzicy

15 czerwca obchodzony jest Europejski Dzień Gotyku Ceglanego. Święto ustanowiono w 2018 roku. To okazja, by samodzielnie odkrywać wspaniałe przykłady gotyckiej architektury.

Monumentalnych i wprawiających w zachwyt ceglanych zabytków nie brakuje na Warmii i Mazurach. Są między innymi w Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim, Reszlu, Nidzicy czy Szczytnie.

Dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 udało się przeprowadzić prace renowacyjne w kilku gotyckich, ceglanych obiektach, w tym w Kętrzynie i Działdowie. Przywrócono im blask ratując przed całkowitą degradacją. Rewitalizując ruiny zamku w Szczytnie stworzono nowy punkt na turystycznej mapie regionu.

Średniowiecznych budynków z czerwonej cegły nie brakuje w Olsztynie. W stolicy Warmii i Mazur są to: Wysoka Brama, fragmenty murów obronnych otaczających Stare Miasto, Katedra św. Jakuba czy Zamek Kapituły Warmińskiej.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w zabytek, architektura, gotyk, cegła
Można z niej zobaczyć Mierzeję Wiślaną. Otwarto wieżę widokową katedry

Na Elbląg ponownie można spojrzeć z zupełnie innej perspektywy. Wieża widokowa katedry została otwarta dla mieszkańców i turystów. Ma 97 metrów i jest uznawana za najwyższy...

Zamknij
RadioOlsztynTV