Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -10 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Polsce żyje ponad 24 tysiące osób zarażonych wirusem HIV

W Polsce żyje ponad 24 tysiące osób zarażonych wirusem HIV. W ciągu 34 lat na chorobę wywołaną tym wirusem zmarło już w naszym kraju 1,4 tysiąca osób – wynika z danych Krajowego Centrum ds. AIDS.

1 grudnia przypada Światowy Dzień Walki z AIDS ustanowiony w 1988 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Wirus HIV atakuje i osłabia układ immunologiczny. Najwyższym stopniem zaawansowania nieleczonego zakażenia wirusem HIV jest choroba AIDS, czyli zespół nabytego niedoboru odporności. Choroba, bez farmakoterapii najczęściej rozwija się od 2 do 15 lat. Może objawiać się niektórymi nowotworami, czy infekcjami.

Do zarażenia wirusem dochodzi poprzez kontakt seksualny lub z krwią zakażonej osoby. Również chora matka może zarazić swoje dziecko wirusem w łonie, w trakcie porodu lub karmienia piersią. Jest to tzw. zakażenie wertykalne. Natomiast wirusem nie można zarazić się podając chorej osobie dłoń, całując się, przytulając, czy udostępniając osobiste przedmioty np. jedzenie czy wodę. Obecnie skutecznie leczony pacjent ma szanse na długie życie, a co ważne nie zaraża innych.

Pierwsze zarażenie wirusem HIV
Pierwszy przypadek zarażenia wirusem HIV w Polsce odnotowano w 1985 roku. Od tego momentu w Polsce do 30 kwietnia 2019 roku odnotowano już 24 303 zarażenia wirusem HIV. W ciągu tych 34 lat chorobę wywołaną przez HIV, stwierdzono w Polsce u 3 692 osób, a 1 418 zmarło. Obecnie leczeniem antyretrowirusowym (AVR) objętych jest 12 252 pacjentów, w tym 98 dzieci.

Według danych WHO z 2018 roku na świecie żyje około 37,9 mln ludzi z wirusem HIV, a każdego dnia dochodzi do zarażenia nowych 7 tys. osób, z czego około 5 tys. umiera w wyniku zarażenia. Leczeniem antyretrowirusowym w 2018 roku objętych było 23,3 mln osób, co stanowiło 62 proc. chorych.

Nieodłącznym motywem obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS jest czerwona kokardka, która symbolizuje solidarność z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS, jak również z ich bliskimi. To odwrócona litera V ma przypominać, że nie odniesiono jeszcze zwycięstwa w walce z tą współczesną epidemią. W Polsce „Czerwona Kokardka” przyznawana jest osobom, które szczególnie przyczyniają się do poprawy jakości życia osób z HIV i chorym na AIDS lub podejmują znaczące działania profilaktyczne związane z tą chorobą.

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w hiv
HIV może dotyczyć każdego niezależnie od wieku. Najstarsza osoba w Polsce, u której wykryto zakażenie miała 81 lat

Co sześć sekund na całym świecie dochodzi do zarażenia wirusem HIV – szacują eksperci z Krajowego Centrum AIDS. Większość osób zakażonych wirusem HIV żyje, nie mając...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV