Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Ostródzie pożegnano por. Krystynę Andrzejewską – uczestniczkę Powstania Warszawskiego

Fot. 42 blp

W Ostródzie pochowano porucznik Krystynę Andrzejewską ps. Biruta – uczestniczkę Powstania Warszawskiego, lekarkę.

Krystyna Andrzejewska urodziła się przed wojną w Warszawie. Jako 13-letnia dziewczynka widziała obronę stolicy w 1939 roku i jeszcze w roku wybuchu II wojny światowej rozpoczęła działalność w konspiracji.

Jako żołnierz Armii Krajowej walczyła w Powstaniu Warszawskim. Była sanitariuszką zgrupowania 654 – punktu sanitarnego przy ulicy Kawęczyńskiej. Następnie działała w strukturach zgrupowania partyzanckiego w Grupie „Kampinos”. Po zakończeniu wojny ukończyła studia medyczne. Była lekarzem pediatrą oraz ordynatorem oddziału dziecięcego szpitala w Ostródzie.

Od 1991 była w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, W roku 2012 Koło Związku w Ostródzie zostało rozwiązane – mówi starszy chorąży sztabowy Wojciech Gudaczewski:

00:00 / 00:00

W 2018 roku na mocy Programu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „Kontynuacja” por. Krystyna Andrzejewska uczestniczyła w reaktywowaniu Koła Związku w powiecie ostródzkim.

Porucznik Krystyna Andrzejewska spotykała się z żołnierzami 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu oraz uczestniczyła w uroczystościach organizowanych przez ostródzką Szkołę Podstawową nr 1 im. Armii Krajowej. Zmarła 19 kwietnia. Wczoraj została pochowana w Ostródzie. W ostatniej drodze towarzyszyli asystowali jej żołnierze 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu.

Fot. 42 blp

Fot. 42 blp

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pogrzeb, żołnierze
Olsztyn pożegnał arcybiskupa seniora Wojciecha Ziembę. Oglądaj wideo z uroczystości pogrzebowych

W krypcie arcybiskupów warmińskich pochowano trumnę z ciałem arcybiskupa seniora metropolity warmińskiego Wojciecha Ziemby. Hierarcha pracował w diecezji ełckiej, białostockiej i w warmińskiej. Zmarł w miniona...

Zamknij
RadioOlsztynTV