Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Ostródzie otwarto wystawę pokazującą historię Solidarności. „To jest sierpień 1980 roku w pigułce”

Wystawa „Tu rodziła się Solidarność”. Fot. R.Lesiński

Czarno-białe zdjęcia strajkujących pracowników i grafiki ilustrujące wydarzenia z sierpnia 1980 roku można zobaczyć na wystawie „Tu rodziła się Solidarność”.

Można też zobaczyć krótkie teksty prasowe odnoszące się do początków protestów w Ostródzie, ale także w innych miastach byłego województwa olsztyńskiego i innych regionach Polski.

Przygotowaną przez IPN ekspozycję odsłonięto w Ostródzie. Jest to ważna edukacyjna prezentacja – przekonuje Tadeusz Lubaszewski, były członek zarządu regionu NSZZ Solidarność.

Coraz bardziej zapominamy o tym, dlaczego jesteśmy w tym miejscu, w jakim jesteśmy obecnie. Weźmy pod uwagę obecną sytuację Białorusi. U nas też wyglądało to w ten sposób, że trzeba było sobie tę wolność wywalczyć: wolność słowa, możliwość wyjeżdżania za granicę  Polski bez kłaniania się. Wiele osób o tym nie pamięta.

00:00 / 00:00

Były działacz Solidarności, kolekcjoner pamiątek dotyczących Związku – Kazimierz Jędrzej Wosiek podkreśla czytelność ukazywanych treści.

– Dokumentowanie jest bardzo ważne. To jest cały sierpień 1980 roku w pigułce, poczynając od wydarzeń w Ostródzie. Kompletna ciekawostka, że to uciekło. Jesteśmy jeszcze żyjącymi osobami, które tam były, widziały i przeżywały to, dlatego towarzyszy mi pewne wzruszenie.

Pierwszy strajk w regionie warmińsko-mazurskim odbył się właśnie w Ostródzie 4 sierpnia, 40 lat temu.

Edukacyjna prezentacja eksponowana jest na 15 tablicach umieszczonych przy kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Można ją oglądać do 25 sierpnia. Potem – wraz z podobnymi prezentacjami w 53 miastach Polski zostanie przeniesiona do Warszawy.

Autor: R.Lesiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Najwięcej gospodarstw ekologicznych znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim

Prawie 18 proc. wszystkich gospodarstw ekologicznych w Polsce w 2018 znajdowało się w woj. warmińsko-mazurskim. W sumie w naszym kraju jest ich 19,2 tys. - poinformował...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV