Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn upamiętni Jana Baczewskiego

Pamiątkowa tablica zostanie umieszczona na elewacji Domu Polskiego. Fot. Lesmad/ CC BY-SA/commons.wikimedia.org

W Olsztynie zostanie upamiętniony jeden z założycieli Związku Polaków w Niemczech i działacz plebiscytowy Jan Baczewski. Na budynku Domu Polskiego u zbiegu ulic Lanca i Partyzantów zainstalowana zostanie pamiątkowa tablica.

Upamiętnienie Jana Baczewskiego, Warmiaka z podolsztyńskich Gryźlin, zaproponował Instytut Północny im. Wojciech Kętrzyńskiego, który ma swą siedzibę właśnie w Domu Polskim. W 1919 roku polski rząd kupił Dom Polski, by zorganizować tam biura obsługujące plebiscyt, który miał zdecydować o przynależności terytorialnej m.in. dawnej Warmii.

Jan Baczewski, który czynnie działał przy tym głosowaniu, po jego niepowodzeniu był jednym z założycieli Związku Polaków w Niemczech. Był także posłem na Sejm Prus. Dzięki jego działaniom na Warmii i Powiślu w XX-leciu międzywojennym otwarto wiele polskich szkół. Jan Baczewski 1 września 1939 roku został aresztowany i zesłany do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen.

Po wojnie komunistyczne władze nie zezwoliły na jego powrót w rodzinne strony. Zmarł w 1958 roku w Gdańsku. Jest pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu komunalnym w Olsztynie.

Posłuchaj relacji Leszka Tekielskiego

Autor: L. Tekielski
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w tablica, Olsztyn, Jan Baczewski
Zamknięto główne wejście do ratusza. Przed budynkiem powstaje specjalna konstrukcja

W związku z naprawą wieży olsztyńskiego ratusza zamknięte zostało główne wejście do budynku Urzędu Miasta - od strony placu Jana Pawła II. Do czwartku trzeba korzystać...

Zamknij
RadioOlsztynTV