Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie upamiętniono 79. rocznicę powstania Armii Krajowej

79. rocznica powstania Armii Krajowej. Fot. Aleksandra Skrago

W Olsztynie oddano hołd bohaterom z Armii Krajowej. 79 lat temu, dokładnie 14 lutego, powstała organizacja, która miała ogromny wpływ na historię Polski.

To zasługi, o których nie powinniśmy zapominać – podkreślał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

00:00 / 00:00

Z okazji rocznicy powstania AK, w Olsztynie pod Pomnikiem Armii Krajowej przed Sądem Rejonowym złożono wiązanki i zapalono znicze.

Władysław Kałudziński, pełnomocnik wojewody ds. kombatantów i osób represjonowanych, podkreślił znaczenie Armii Krajowej.

Choć podziemne działania zbrojne w Polsce rozpoczęły się wkrótce po wybuchu II wojny światowej, to 14 lutego 1942 roku oficjalnie zaczęła funkcjonować nazwa „Armia Krajowa”. Tego dnia do kraju dotarła depesza, w której Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski, rozkazywał: „wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią „Armię Krajową”. W ten sposób Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) został przekształcony w Armię Krajową (AK). Jej komendantem został gen. Stefan Rowecki „Grot”.

Armia Krajowa była największą konspiracyjną organizacją wojskową w okupowanej przez Niemców Europie. Stanowiła integralną część Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i podlegała Naczelnemu Wodzowi.

Fot. Aleksandra Skrago

Autor: A.Skrago
Redakcja: Ł.Węglewski

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w II wojna światowa, AK, Artur Chojecki, Armia Krajowa
Pamiętają o bohaterach walk o niepodległość. W przeddzień święta Armii Krajowej na mogiłach żołnierzy zapłonęły znicze

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 43. Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie posprzątali groby żołnierzy Armii Krajowej pochowanych na dwóch elbląskich cmentarzach. Na każdym zostawili płonący znicz....

Zamknij
RadioOlsztynTV