Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie spotkali się więźniowie hitlerowskich obozów

Brama niemieckiego obozu śmierci zbudowanego na okupowanym terytorium Polski

To było wyjątkowe spotkanie – zgodnie twierdzili przedstawiciele Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, którzy spotkali się na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym.

– Taka inicjatywa ma na celu przede wszystkim scalenie naszego środowiska – podkreślała prezes związku Janina Luberda-Zapaśnik.

00:00 / 00:00

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin uważa, że takie spotkania to także uczczenie pamięci tych, których już nie ma wśród nas.

00:00 / 00:00

Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych powstał w 1946 roku. Większość z uczestniczących w spotkaniu kombatantów, jako dzieci, trafiło do obozów między innymi w Potulicach i Toruniu. Do Olsztyna przyjechali członkowie kół terenowych z Iławy, Lubawy, Ostródy, Kętrzyna i innych miast. (pswin/bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojna, Niemcy, obóz koncentracyjny, kombatanci, obóz
W Olsztynie ruszył proces ws. zwrotu „polski obóz zagłady”

W olsztyńskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces przeciwko niemieckiemu portalowi Focus.de, który użył określenia "polski obóz zagłady". Powódką jest Janina Luberda-Zapaśnik, która przeżyła obóz koncentracyjny, jednak...

Zamknij
RadioOlsztynTV