Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie ruszył proces ws. zwrotu „polski obóz zagłady”

Obóz zagłady Auschwitz zbudowany przez Niemców na terenie okupowanej Polski. Zdjęcie muzeum auschwitz.org

W olsztyńskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces przeciwko niemieckiemu portalowi Focus.de, który użył określenia „polski obóz zagłady”.

Powódką jest Janina Luberda-Zapaśnik, która przeżyła obóz koncentracyjny, jednak ani jej, ani drugiej ze stron nie było w sądzie. Ważne jest, aby oprócz interwencji Ministerstwa Spraw Zagranicznych i ogólnego braku przyzwolenia społeczeństwa, takie sprawy znajdowały rozstrzygnięcia w sądzie.

– Mam nadzieję, że sąd nakaże przeprosiny oraz zakaz używania tego typu określeń w przyszłości – mówi pełnomocnik powódki, mecenas Lech Obara.

00:00 / 00:00

Sąd sugerował, aby strony porozumiały się i załatwiły sprawę polubownie. Na decyzję mają czas do 24 grudnia. Jeżeli nie rozwiążą sprawy w ten sposób, następny termin rozprawy zostanie wyznaczony na przełomie lutego i marca przyszłego roku. (mwis/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, wojna, obóz, focus
Za tydzień wyrok ws. byłej dyrektor szpitala wojewódzkiego

W przyszły czwartek 4 grudnia ma być ogłoszony wyrok w procesie byłej dyrektorki Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie. Dziś, przed olsztyńskim Sądem Rejonowym, wygłoszone zostały mowy końcowe....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV