Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie pochowano Erwina Kruka

Fot. Łukasz Sadlak

Na cmentarzu przy ul. Poprzecznej w Olsztynie spoczął Erwin Kruk – jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i działacz mazurski. Był laureatem wielu odznaczeń i nagród – zarówno za działalność literacką, jak i społeczną.

Pisarza wspominali dziś biskup Rudolf Bażanowski – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Olsztynie i przyjaciel Erwina Kruka, profesor Janusz Małłek.

Janusz Małłek

Podczas uroczystości żałobnej list prezesa rady ministrów Beaty Szydło odczytał wojewoda Artur Chojecki.

00:00 / 00:00

Erwin Kruk zmarł 31 marca w wieku 76 lat w piątek, 31 marca w wieku 75 lat. Najistotniejszą częścią jego twórczości była tematyka mazurska.

Erwin Kruk urodził się w 1941 roku w Dobrzyniu koło Nidzicy. W 1966 ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i zamieszkał w Olsztynie.

Kilkanaście lat pracował w „Gazecie Olsztyńskiej”. W 1980 roku wstąpił do „Solidarności”. W stanie wojennym i później utrzymywał się z pracy twórczej. W latach 1989-91 był senatorem pierwszej kadencji z listy Komitetu Obywatelskiego. Później przeszedł do klubu parlamentarnego Unii Demokratycznej. Pod koniec lat 90 był wiceprezesem zarządu Polskiego PEN Clubu. W 2007 roku Erwin Kruk został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W zeszłym roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Był laureatem wielu nagród m.in. miesięcznika „Literatura” za Książkę Roku, Ministra Kultury i Sztuki czy Literackiej Nagrody Warmii i Mazur.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w południe nabożeństwem żałobnym i pożegnaniem w kościele ewangelicko-augsburskim Chrystusa Zbawiciela na olsztyńskim Starym Mieście. Erwin Kruk został pochowany na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Poprzecznej.

(P. Karpiszen/K. Ośko/asocha)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pogrzeb
W piątek pogrzeb Erwina Kruka. Zobacz, gdzie spocznie wybitny dziennikarz, poeta i pisarz.

Jutro (7 kwietnia) pogrzeb Erwina Kruka. Dziennikarz, poeta i pisarz spocznie na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie. Erwin Kruk zmarł w miniony piątek (31 marca)....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV