Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie otwarto Konsulat Honorowy Republiki Litewskiej

Fot. P. Karpiszen

W uroczystości otwarcia konsulatu uczestniczył ambasador Republiki Litewskiej w Polsce Eduardas Borisovas, przedstawiciele władz województwa warmińsko-mazurskiego oraz samorządowcy z regionu.

Warmia i Mazury to ziemia, gdzie leży Grunwald. Grunwald to miejsce, gdzie Litwini, Polacy i inne narody sprzymierzone walczyły o waszą i naszą wolność. Ziemia warmińsko-mazurska ma dla nas bardzo duże znaczenie, wynikające także z bliskości położenia. Konsulat honorowy to ogromne możliwości dla ścisłych kontaktów między ludźmi, przedsiębiorcami i też możliwość rozwijania kontaktów kulturalnych

– mówił w Olsztynie litewski ambasador Eduardas Borisovas.

Chcemy, aby Litwa była bardziej widoczna na Warmii i Mazurach. Ona już jest, ale chcemy realizować to także przez imprezy kulturalne, współpracę gospodarczą i stosunki nawiązane między obywatelami Litwy i Polski (…)

00:00 / 00:00

Konsulem Honorowym Republiki Litewskiej na Warmii i Mazurach został przedsiębiorca Stefan Duk. Emblematy konsularne otrzymał 31 stycznia w Ambasadzie Republiki Litewskiej, ale formalną nominację odebrał dzisiaj.

Stefan Duk, który prowadzi działalność gospodarczą na Warmii i Mazurach od ponad 20 lat podkreślał, że zależy mu na większej współpracy gospodarczej. Konsulat ma pomagać obywatelom Litwy w różnych sprawach. Do zadań konsula będzie należało nawiązywanie współpracy miast partnerskich, organizowanie występów artystów z Litwy oraz imprez sportowych z udziałem litewskich zawodników.

Posłuchaj relacji Pawła Karpiszena

Konsulat mieści się przy ul. Wojska Polskiego 13 w Olsztynie w budynku Audytorium Maximum. Konsul honorowy pełni funkcje konsularne na rzecz określonego państwa, nie pobierając za to wynagrodzenia.

Fot. P. Karpiszen

Fot. P. Karpiszen

Fot. P. Karpiszen

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Litwa, ambasador, Konsulat Honorowy Republiki Litewskiej, Stefan Duk
Nowy konsulat w Olsztynie. Dziś uroczyste otwarcie

W Olsztynie uroczyście otwarty zostanie dziś Konsulat Honorowy Republiki Litewskiej. Placówka mieści się przy al. Wojska Polskiego 13. W otwarciu będzie uczestniczył m.in. ambasador Republiki Litewskiej...

Zamknij
RadioOlsztynTV