Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie laparoskopowo usunięto zajęty nowotworem pęcherz moczowy. „To najtrudniejsza operacja urologiczna”

Fot. Przemysław Getka

W szpitalu miejskim w Olsztynie przeprowadzono pierwszy w regionie zabieg laparoskopowego usunięcia pęcherza moczowego.

Operowany był 54-letni pacjent z zaawansowanym rakiem tego narządu. Zabieg przeprowadzono pod kierownictwem doktora Zbigniewa Purpurowicza. Cystektomia, czyli usunięcie pęcherza zajętego nowotworem złośliwym, jest najtrudniejszą operacją urologiczną. Dotychczas wykonywano ją po nacięciu powłok brzusznych. To powodowało długie gojenie i rekonwalescencję.

Operacja laparoskopowa pozwala zminimalizować te niedogodności. Jest trudna technicznie i dotychczas była wykonywana w nielicznych szpitalach w Polsce. Teraz wykonuje ją także Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej Miejskiego Szpitala w Olsztynie.

Rak pęcherza jest drugim, co do częstotliwości, po raku prostaty, nowotworem leczonym przez lekarzy urologów. Rocznie w Polsce zapada na tą ciężką chorobę 7,5 tysiąca osób. Główną przyczyną zachorowań na raka pęcherza moczowego jest palenie papierosów, które sześciokrotnie zwiększa ryzyko.

 

Autor: W. Chromy za PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w zdrowie, Olsztyn, służba zdrowia, operacja, nowotwór, rak, szpital miejski, zabieg, laparoskop, szpital Olsztyn
Debiutancki tom poetycki Krystiana Trzaskowskiego

„Powidoki psiej pogody” – tak intrygująco swój debiutancki tom poetycki zatytułował olsztyński młody poeta Krystian Trzaskowski. To pierwszy tom z serii "Biblioteka Miasta Opowieści" Miejskiego Ośrodka...

Zamknij
RadioOlsztynTV