Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olecku powstanie jednostka wojskowa. M. Błaszczak: chodzi o to, by odstraszyć agresora

Fot. TT MON

– Atak na świętego Jana Pawła II, naszego papieża, można postrzegać jako atak na nasz kraj, na Polskę. Jan Paweł II jest naszym autorytetem, najwybitniejszym z Polaków – powiedział w sobotę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas spotkania z mieszkańcami Olecka.

To, co dzieje się teraz, a co związane jest z atakiem na świętego Jana Pawła II, naszego papieża, można postrzegać właśnie jako atak na nasz kraj, na Polskę. Dlatego, że Jan Paweł II jest naszym autorytetem, najwybitniejszym z Polaków

– powiedział w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami w Olecku wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Jan Paweł II – jak ocenił Błaszczak – stanowi bardzo ważny element naszej tożsamości. Dlatego – jego zdaniem – „jeżeli ktoś chce złamać kręgosłup Polaków, to uderza właśnie w Jana Pawła II”.

Szef MON przypominał także słowa papieża na Westerplatte, które skierowane były do młodzieży podczas jego pielgrzymki do Polski.

Papież mówił, że każdy w swoim życiu powinien mieć takie Westerplatte, czyli takie zadanie, któremu jest wierny. Nawet, jeżeli wydawałoby się, że to zadanie jest bardzo trudne do zrealizowania, to nie wolno się poddawać, ulegać, dezerterować, trzeba takie zadanie wykonywać. Dla nas takim zadaniem jest Polska

– powiedział Błaszczak.

Fot. PAP/T. Waszczuk

Minister powiedział, że próby przedostawania się do Polski imigrantów z Białorusi były próbą destabilizacji kraju. Mariusz Błaszczak wyjaśniał, że służby i wojsko zapobiegły destabilizacji kraju, którą planowali ci, którzy próbowali do Polski sprowadzić imigrantów.

Polska została zaatakowana w sposób hybrydowy jesienią 2021 r. Reżim Łukaszenki postanowił ściągnąć migrantów z Bliskiego Wschodu i rzucić ich na granicę, żeby przełamać polską granicę, aby zdestabilizować Polskę. Zapewne, żeby obalić rząd w naszym kraju, żebyśmy nie mogli wspierać Ukrainy. Ten plan został nakreślony na Kremlu.

00:00 / 00:00

Minister obrony dodał, że działania obronne Polski były i są poddawane nieustannej i nieuzasadnionej krytyce.

Polscy żołnierze i funkcjonariusze Straży Granicznej byli atakowani również przez przedstawicieli opozycji w naszym kraju. Czego oni chcieli? Żeby otworzyli granicę? Tego chcieli od naszych żołnierzy. (…) Odparliśmy to zagrożenie. Stoimy murem za polskim mundurem.

00:00 / 00:00

Fot. M. Zbrożek

Szef MON podczas spotkania z mieszkańcami Olecka podkreślał, że Polacy muszą być gotowi do walki o kraj.

Jeśli byśmy rozbroili Polskę, to staniemy się łupem agresywnego sąsiada. Oczywiście jesteśmy w Sojuszu Północnoatlantyckim, ale nikt nie będzie bronił Polski zamiast Polaków. To nasz obowiązek. Dostaniemy wsparcie, bo tak jest – jesteśmy solidarni wobec siebie, ale musimy pamiętać, że to nasz obowiązek – obrona Polski. Nikt nie chce iść na wojnę. Chodzi o to, by odstraszyć agresora.

00:00 / 00:00

Fot. PAP/T. Waszczuk

Podczas swojej wizyty w Olecku minister obrony narodowej zapowiedział, że jeszcze w 2023 roku powstanie w tym mieście jednostka wojskowa. Wicepremier mówił, że w Olecku budowa jednostki zacznie się niezwłocznie.

Szybko zaczniemy, bo szybko chce otrzymać efekt w postaci jednostki wojskowej. Będzie to nie byle jaka jednostka wojskowa, bo dywizjon, który będzie wchodził w skład 1. Mazurskiej Brygady Artylerii. Dowództwo tej brygady mieści się w Węgorzewie. Dlaczego artyleria? Doświadczenia z Ukrainy pokazują wprost, że artyleria sprawdza się, jeśli chodzi o zdolności obronne Ukraińców.

00:00 / 00:00

Polityk tłumaczył, że 1. Mazurska Brygada z Węgorzewa ma niezwykle ważne znaczenie strategiczne.

Podnieśliśmy jej wielkość z pułku do brygady, dlatego że zależy nam na tym, aby ta jednostka była silniejsza. W tej jednostce są już pierwsze armatohaułbice K9 sprowadzone z Korei do Polski, to w tej jednostce są polskie Kraby. To ta jednostka również wyposażona jest w artylerię rakietowa Langusty (…).

00:00 / 00:00

Mariusz Błaszczak odwiedził Olecko w ramach objazdu Polski przez polityków PiS po hasłem „Przyszłość to Polska”.

Posłuchaj wypowiedzi Mariusza Błaszczaka

Fot. M. Zbrożek

Fot. M. Zbrożek

Fot. PAP/T. Waszczuk

Fot. PAP/T. Waszczuk

Autor: A. Kowarzyk, J. Buraczewski (PAP)/J. Golon za IAR/M. Zbrożek
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, polityka, OLecko, Prawo i Sprawiedliwość, wicepremier, video, minister obrony narodowej, minister Mariusz Błaszczak, spotkanie z mieszkańcami
Tłumy na targach wojskowych w Olsztynie. Każdy znajdzie coś dla siebie

To drugi dzień imprezy odbywającej się pod hasłem "Nie przegap swojej szansy" w koszarach przy ulicy Saperskiej. Wojskowe Targi Służby i Pracy potrwają do  godziny 18....

Zamknij
RadioOlsztynTV