Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W obronie Ojczyzny przelewali krew. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Fot. A. Podbielska

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym i ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia.

Upamiętnia tych, którzy po II wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są organizowane w całym kraju i trwają kilka dni. Zaplanowano marsze, prezentacje filmowe, wystawy, wykłady, a także rekonstrukcje historyczne.

Data święta ma swoje uzasadnienie historyczne. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie władze komunistyczne dokonały egzekucji przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, która od 1945 roku kontynuowała dzieło Armii Krajowej.

Obrona niepodległości wobec sowietyzacji Polski po 1944 roku była najważniejszym celem Żołnierzy Wyklętych – polskiego podziemia niepodległościowego. Do 1963 roku, gdy zginął ostatni z „wyklętych” Józef Franczak „Lalek”, przez konspirację antykomunistyczną przewinęło się do 300 tysięcy osób.

Pomysłodawcą wyznaczenia tego właśnie dnia jako daty święta był śp. Janusz Kurtyka, prezes IPN w latach 2005-2010. W marcu 2001 r. Sejm III kadencji przyjął uchwałę, w której oddał hołd poległym, pomordowanym i prześladowanym członkom WiN.

Żołnierze Wyklęci – bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu

– podkreślił Sejm, który w 2011 roku ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Inicjatorem Dnia Pamięci poświęconego Żołnierzom Wyklętym był prezydent Lech Kaczyński, który skierował do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny

– podkreślał Lech Kaczyński.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP/IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żołnierze wyklęci
Wystawy, projekcje filmów i prezentacja sprzętu wojskowego. Orzysz obchodzi Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Na placu w centrum Orzysza stanęły Namioty Wyklętych. W mieście rozpoczęły się dwudniowe wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W namiotach można zapoznać się z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV