Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W lasach pojawiły się grzyby. Można znaleźć kurki, koźlarze a nawet prawdziwki

Koszyk kurek. Zbiory naszej radiowej koleżanki. Fot. B. Świerkowska-Chromy

W warmińsko-mazurskich lasach pojawiły się grzyby: kurki, prawdziwki i koźlarze – powiedział rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak.

Dodał, że obficie padające deszcze i ciepło, w tym ciepłe noce, to optymalne warunki dla grzybów.

W naszych lasach są już kurki, koźlarze i nawet prawdziwki. Niestety, poza kurkami wiele grzybów jest robaczywych, warto dobrze przyglądać się okazom, które znajdziemy

– powiedział PAP Pietrzak.

Przypomniał, że grzybiarze nie mogą zbierać grzybów w młodnikach do 4 metrów wysokości, źródliskach rzek czy w ostojach zwierzyny. Zaznaczył, że lasy w regionie zajmują 700 tys. ha powierzchni.

Pietrzak zaapelował, by grzybiarze odpowiednio przygotowali się do chodzenia po lesie – założyli kryte buty, długie spodnie i bluzy czy kurtki tak, by minimalizować ryzyko ugryzienia przez kleszcze.

Pod koniec czerwca br. GUS podał, że w ramach „ubocznego użytkowania lasu” w 2019 r. skupiono w całym kraju 5,9 tys. ton grzybów, czyli o 81 proc. więcej niż rok wcześniej.

Fot. B. Świerkowska-Chromy

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, grzyby, Adam Pietrzak
Grzyby w lasach Warmii i Mazur. Rekordowy borowik waży 1,5 kilograma

W lasach regionu pojawiły się grzyby. Rekordowy okaz znaleziono na Wysoczyźnie Elbląskiej. Trudno było nie zauważyć ważącego 1,5 kilograma prawdziwka. Grzyba znalazł trenujący w okolicach Młynar...

Zamknij
RadioOlsztynTV