W Kościele katolickim rozpoczęło się Triduum Paschalne
Wieczorem w Kościele katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy dni ustanowione na pamiątkę eucharystii, męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
Liturgista ks. Waldemar Mróz wyjaśnia że to właśnie dziś wieczorem kończy się trwający 40 dni Wielki Post.
Msza święta Wieczerzy Pańskiej sprawowana wieczorem w Wielki Czwartek przypomina Ostatnią Wieczerzę, w czasie której Chrystus ustanowił sakramenty eucharystii i kapłaństwa. Po tej Mszy milkną dzwony kościelne, które odezwą się w Wielką Sobotę wieczorem w czasie Liturgii Wigilii Paschalnej.
W Wielki Czwartek przed południem w kościołach katedralnych biskup i kapłani z całej diecezji sprawują Mszę Świętą Krzyżma. Podczas niej konsekrowane są oleje święte, a kapłani odnawiają publicznie przyrzeczenia złożone w dniu swoich święceń.
– Triduum Paschalne to najważniejszy czas w kalendarzu Kościoła. Chrystus w Wieczerniku dając swoje ciało i krew uczy nas, że my także mamy dawać siebie innym – mówi ksiądz Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”. Zwraca uwagę, że w tym okresie mamy nie tylko wspominać to, co wydarzyło się w Wieczerniku, na Golgocie i kiedy Chrystus zmartwychwstał. Powinniśmy to także na nowo przeżyć. Dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”., które pomaga polskim misjonarzom podkreśla, że właśnie ludzie na misjach najlepiej realizują to wezwanie.
W tym roku Wielki Czwartek zbiega się z Dniem Modlitwy i Postu za Misjonarzy Męczenników. Upamiętnia on tych, który zginęli z powodu wyznawanej wiary. Obecnie na misjach pracuje około dwóch tysięcy polskich misjonarzy. Służą na całym świecie.
(iar/bsc)