Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Ełku powstanie Park Odkrywców Kolei. Atrakcją mają być wyścigi drezyn

Ełcka Kolej Wąskotorowa

 Park Odkrywców Kolei, który ma przybliżać zasady działania i zabytki kolejowej techniki.  Jedną z atrakcji mają być wyścigi drezyn po co najmniej dwóch równoległych torach.

W parku znajdzie się też „górka rozrządu” umożliwiająca praktyczną naukę planowania trasy kolejowej oraz „karuzela z przekładniami”, która unaoczni jak przy pomocy kół zębatych można siłą ludzkich mięśni poruszać duże i ciężkie urządzenia.

Park Odkrywców Kolei ma być gotowy do sierpnia. Magistrat rozstrzygnął już przetarg na tę inwestycję i wkrótce ma podpisać umowę z wykonawcą.

Zdaniem dyrektora Muzeum Historycznego Kazimierza Bogusza, formuła parku edukacyjnego, czyli nauki przez zabawę, pozwoli w atrakcyjny i przystępny sposób przybliżyć działanie i zabytki techniki kolejowej osobom, które wcześniej nie były pasjonatami tego środku transportu.

Inwestycja będzie kosztować ok. 4 mln zł, to kolejne przedsięwzięcie służące rewitalizacji Ełckiej Kolei Wąskotorowej i jej dostosowaniu do potrzeb  muzeum.  Wąskotorówka jest jedyną w woj. warmińsko-mazurskim i jedną z kilku czynnych  w kraju. Prowadzi sezonowe przejazdy turystyczne – tylko w ub. roku uruchomiła 139 takich kursów i przewiozła ponad 23 tys. pasażerów.

Trasa wąskotorówki liczy łącznie 48 km i prowadzi z Ełku przez Laski Małe do Turowa i Zawad. Letnie przejazdy „w stylu retro” są organizowane z Ełku do miejscowości Sypitki i z powrotem, czyli ok. 30 km.

Autor: Marcin Boguszewski
Redakcja: A.Socha

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dawcy krwi z Braniewa pomogli choremu na białaczkę Pawełkowi

 Honorowi  dawcy krwi z Braniewa zorganizowali zbiórkę  pod hasłem "Zostań Aniołem Stróżem". Chcieli w ten sposób pomóc chorującemu na białaczkę 9-letniemu Pawełkowi. W akcji wzięło udział  51...

Zamknij
RadioOlsztynTV